statystyki

Od zwycięstwa Čaputovej do gruntownego przemeblowania słowackiej polityki jeszcze daleka droga

autor: Magdalena Cedro01.04.2019, 09:04; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:16
Zwycięstwo Zuzany Čaputovej – chociaż spektakularne – nie jest przełomowe. Do poważnych zmian na scenie politycznej jeszcze daleko.

Zwycięstwo Zuzany Čaputovej – chociaż spektakularne – nie jest przełomowe. Do poważnych zmian na scenie politycznej jeszcze daleko.źródło: PAP
autor zdjęcia: MARTIN DIVISEK

Zwycięstwo Zuzany Čaputovej – chociaż spektakularne – nie jest przełomowe. Do poważnych zmian na scenie politycznej jeszcze daleko.

Nasi południowi sąsiedzi mają dość swoich elit politycznych. Pokazało to wyraźnie sobotnie zwycięstwo w wyborach prezydenckich politycznej nowicjuszki. Zuzana Čaputová, prawniczka i aktywistka, jeszcze dwa miesiące temu na starcie kampanii mogła liczyć na nie więcej niż 10-proc. poparcie wyborców. Przedwczoraj w drugiej turze uzyskała 58,4 proc. głosów, pokonując wiceszefa Komisji Europejskiej i gwiazdę słowackiej dyplomacji Maroša Šefčoviča. Čaputovą zagraniczne media okrzyknęły słowacką Erin Brockovich, ponieważ wygrała prawną batalię z firmą, która chciała założyć w jej rodzinnym mieście Pezinok wysypisko śmieci. Jej dokonania polityczni rywale próbowali dyskredytować nazywając Čaputovą „babą od wysypiska”.

Ale od zwycięstwa Čaputovej do gruntownego przemeblowania słowackiej polityki droga jeszcze daleka. Čaputová przejmie obowiązki głowy państwa w połowie czerwca.

Łukasz Ogrodnik, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), spodziewa się utrudnionej współpracy pomiędzy prezydentem a koalicyjnym rządem, w którym pierwsze skrzypce gra Smer. Ugrupowanie to kieruje rządem w Bratysławie od 2006 r. (z dwuletnią przerwą), ale w ostatnim czasie traci na poparciu z powodu skandali korupcyjnych i powiązań ze światem przestępczym.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie