statystyki

Wielka czasowa niewiadoma. Głosowanie w PE nie przesądza o zmianie czasu

autor: Magdalena Cedro27.03.2019, 09:00; Aktualizacja: 27.03.2019, 09:08
Od jesieni państwa przeprowadzają wewnętrzne konsultacje, by ustalić, czego chcą obywatele

Od jesieni państwa przeprowadzają wewnętrzne konsultacje, by ustalić, czego chcą obywateleźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: PATRICK SEEGER

Wczorajsze głosowanie w PE nie przesądza zniesienia zmiany czasu. Kraje członkowskie nie są na to gotowe.

Komisja Europejska kilka miesięcy temu obiecała, że w ten weekend po raz ostatni przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Europarlament szybko jednak skorygował te ambitne plany i zgodnie z wczoraj przegłosowaną propozycją zniesienie sezonowej zmiany czasu ma nastąpić w 2021 r. – To ma dać dodatkowe dwa lata państwom członkowskim na przygotowanie się do zmiany – mówi europosłanka Elżbieta Łukacijewska z PO. Jak dodaje Kosma Złotowski z PiS, poszczególne kraje w ramach przygotowań do pozostania przy jednym czasie przez cały rok – letnim lub zimowym – będą musiały zmienić umowy dotyczące m.in. sektora transportu. Jeśli nie zostanie to zrobione w terminie i sytuacja będzie tego wymagała, Bruksela będzie miała możliwość przedłużenia daty zniesienia zmiany czasu w Europie o rok.

Ale problem ze zniesieniem zmiany czasu nie dotyczy tylko rozkładu połączeń lotniczych czy kolejowych. Kłopotem jest wzajemna koordynacja pomiędzy stolicami. Wśród nich – jak słyszymy w Radzie UE – są fundamentalne różnice, które grożą powstaniem w Europie czasowego patchworku. Komisja Europejska dała krajom członkowskim wolną rękę co do tego, przy jakim czasie pozostaną – letnim czy zimowym. Zaleciła jedynie, by stolice wspólnie między sobą to uzgodniły. Koordynacja nie idzie jednak najlepiej. – Państwa członkowskie nie są w stanie nawet wstępnie porozumieć się co do tego, jak to ma wyglądać. Na pewno w tej kadencji Parlamentu Europejskiego do porozumienia nie dojdzie, może pod koniec roku, ale to nie jest priorytetem – słyszymy.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie