statystyki

Wielka czasowa niewiadoma. Głosowanie w PE nie przesądza o zmianie czasu

autor: Magdalena Cedro27.03.2019, 09:00; Aktualizacja: 27.03.2019, 09:08
Od jesieni państwa przeprowadzają wewnętrzne konsultacje, by ustalić, czego chcą obywatele

Od jesieni państwa przeprowadzają wewnętrzne konsultacje, by ustalić, czego chcą obywateleźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: PATRICK SEEGER

Wczorajsze głosowanie w PE nie przesądza zniesienia zmiany czasu. Kraje członkowskie nie są na to gotowe.

Komisja Europejska kilka miesięcy temu obiecała, że w ten weekend po raz ostatni przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Europarlament szybko jednak skorygował te ambitne plany i zgodnie z wczoraj przegłosowaną propozycją zniesienie sezonowej zmiany czasu ma nastąpić w 2021 r. – To ma dać dodatkowe dwa lata państwom członkowskim na przygotowanie się do zmiany – mówi europosłanka Elżbieta Łukacijewska z PO. Jak dodaje Kosma Złotowski z PiS, poszczególne kraje w ramach przygotowań do pozostania przy jednym czasie przez cały rok – letnim lub zimowym – będą musiały zmienić umowy dotyczące m.in. sektora transportu. Jeśli nie zostanie to zrobione w terminie i sytuacja będzie tego wymagała, Bruksela będzie miała możliwość przedłużenia daty zniesienia zmiany czasu w Europie o rok.

Ale problem ze zniesieniem zmiany czasu nie dotyczy tylko rozkładu połączeń lotniczych czy kolejowych. Kłopotem jest wzajemna koordynacja pomiędzy stolicami. Wśród nich – jak słyszymy w Radzie UE – są fundamentalne różnice, które grożą powstaniem w Europie czasowego patchworku. Komisja Europejska dała krajom członkowskim wolną rękę co do tego, przy jakim czasie pozostaną – letnim czy zimowym. Zaleciła jedynie, by stolice wspólnie między sobą to uzgodniły. Koordynacja nie idzie jednak najlepiej. – Państwa członkowskie nie są w stanie nawet wstępnie porozumieć się co do tego, jak to ma wyglądać. Na pewno w tej kadencji Parlamentu Europejskiego do porozumienia nie dojdzie, może pod koniec roku, ale to nie jest priorytetem – słyszymy.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie