statystyki

Wpływ stanu Renu na PKB. Jest nadzieja na ponowne ożywienie niemieckiego rynku

autor: Rafał Hirsch19.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 19.03.2019, 08:11

źródło: DGP

Według prognoz koniec problemów z rzeką ma w I kw. tego roku popchnąć PKB naszych sąsiadów o dodatkowe 0,55 pkt proc.

Jest szansa na szczęśliwe zakończenie zaskakującej historii sprzed pół roku, kiedy to najważniejsza niemiecka rzeka prawie wyschła. Wtedy ekstremalnie niski stan wody wywołał bardzo poważne perturbacje w gospodarce naszego zachodniego sąsiada, przybliżając ją w stronę recesji. Dziś Ren znów jest pełen wody i ma to pomóc w ponownym ożywieniu rynku.

Tak przynajmniej uważa amerykański bank JP Morgan. Jeden z jego analityków, Greg Fuzesi oszacował negatywny wpływ suchego Renu na niemiecki PKB na -0,3 pkt proc. w III kw. i -0,4 pkt proc. w IV kw. 2018 r. Za to początek tego roku ma przynieść odwrócenie sytuacji. Koniec problemów z Renem ma w I kw. tego roku popchnąć niemieckie PKB do przodu o dodatkowe 0,55 pkt proc. Jeśli ta prognoza się sprawdzi Niemców czeka całkiem miła niespodzianka w danych za I kw.

Druga połowa 2018 r. była dla nich fatalna. Wcześniej przez parę lat dochód narodowy rósł w każdym kwartale w tempie ponad dwuprocentowym rok do roku. W III kwartale roczne tempo wzrostu spadło do 1,1 proc., a w IV do zaledwie 0,6 proc. Jeśli więc wyliczenia analityka JP Morgan są prawidłowe, to w tamtym okresie bez problemów z Renem Niemcy zdołaliby utrzymać chociaż jednoprocentowe tempo wzrostu. Nie była to najważniejsza przyczyna spowolnienia – wywołały je przede wszystkim problemy z eksportem i obawy związane z rosnącym na świecie protekcjonizmem, a także zawirowania sektora motoryzacyjnego z nowymi zasadami pomiaru emisji spalin. W tak trudnym momencie dodatkowe problemy z główną rzeką były ostatnią rzeczą, jakiej niemiecka gospodarka potrzebowała.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie