statystyki

Wpływ stanu Renu na PKB. Jest nadzieja na ponowne ożywienie niemieckiego rynku

autor: Rafał Hirsch19.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 19.03.2019, 08:11

źródło: DGP

Według prognoz koniec problemów z rzeką ma w I kw. tego roku popchnąć PKB naszych sąsiadów o dodatkowe 0,55 pkt proc.

Jest szansa na szczęśliwe zakończenie zaskakującej historii sprzed pół roku, kiedy to najważniejsza niemiecka rzeka prawie wyschła. Wtedy ekstremalnie niski stan wody wywołał bardzo poważne perturbacje w gospodarce naszego zachodniego sąsiada, przybliżając ją w stronę recesji. Dziś Ren znów jest pełen wody i ma to pomóc w ponownym ożywieniu rynku.

Tak przynajmniej uważa amerykański bank JP Morgan. Jeden z jego analityków, Greg Fuzesi oszacował negatywny wpływ suchego Renu na niemiecki PKB na -0,3 pkt proc. w III kw. i -0,4 pkt proc. w IV kw. 2018 r. Za to początek tego roku ma przynieść odwrócenie sytuacji. Koniec problemów z Renem ma w I kw. tego roku popchnąć niemieckie PKB do przodu o dodatkowe 0,55 pkt proc. Jeśli ta prognoza się sprawdzi Niemców czeka całkiem miła niespodzianka w danych za I kw.

Druga połowa 2018 r. była dla nich fatalna. Wcześniej przez parę lat dochód narodowy rósł w każdym kwartale w tempie ponad dwuprocentowym rok do roku. W III kwartale roczne tempo wzrostu spadło do 1,1 proc., a w IV do zaledwie 0,6 proc. Jeśli więc wyliczenia analityka JP Morgan są prawidłowe, to w tamtym okresie bez problemów z Renem Niemcy zdołaliby utrzymać chociaż jednoprocentowe tempo wzrostu. Nie była to najważniejsza przyczyna spowolnienia – wywołały je przede wszystkim problemy z eksportem i obawy związane z rosnącym na świecie protekcjonizmem, a także zawirowania sektora motoryzacyjnego z nowymi zasadami pomiaru emisji spalin. W tak trudnym momencie dodatkowe problemy z główną rzeką były ostatnią rzeczą, jakiej niemiecka gospodarka potrzebowała.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie