Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,30 USD, po zwyżce ceny o 0,1 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,17 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,25 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 7,07 mln baryłek do 452,93 mln baryłek - podał w środę DoE. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,37 mln baryłek. To najwyższy wzrost zapasów od połowy stycznia.

Spadły natomiast zapasy benzyny - o 4,23 mln baryłek do 250,71 mln baryłek. Z kolei rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, o 2,39 mln b., do 135,97 mln b. - podał DoE.

Zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 7,29 mln baryłek - podał w swoim niezależnym raporcie Amerykański Instytut Paliw (API). Oczekiwano wzrostu zapasów o 1,45 mln baryłek.

"Cena ropy prawdopodobnie pozostanie w granicach 55-57 USD za baryłkę, ze względu na oddziaływanie sprzecznych czynników" - mówiła Ahn Yea Ha, analityczka rynku surowców w Kiwoom Securities Co.

"Popyt nadal wydaje się dość silny - zapasy benzyny spadają, mimo że rosną zapasy ropy w USA. Dzięki temu ceny ropy będą się utrzymywać, mimo że jednocześnie dostawy do USA będą rosnąć" - dodała Ahn Yea Ha, komentując dane DoE.

Ceny rosną, mimo że kraje koalicji OPEC+ są konsekwentne w zmniejszaniu dostawy ropy, aby zlikwidować nadpodaż surowca na globalnych rynkach paliw.

Rynki chciałyby także poznać szczegóły negocjacji USA-Chiny. Niepewność w tej sprawie wpływa na obniżenie sentymentu u inwestorów, przez co indeksy giełdowe w USA spadają od trzech sesji.

Agencja Bloomberga podała w środę, że prezydent USA Donald Trump naciska na przedstawicieli administracji USA, by podpisać umowę z Chinami. Według źródeł Trump liczy na to, że podpisanie umowy spowoduje zwyżki indeksów giełdowych.

"Rynek czeka na wyjaśnienie czy sprawy przyjmą pozytywny czy negatywny obrót" - Oliver Pursche, główny strateg rynkowy w Brunderman Asset Managment. (PAP Biznes)