Bałkany: Lud kontra eurofikcja. Trwają protesty przeciwko skorumpowanym władzom

autor: Łukasz Grajewski06.03.2019, 09:00; Aktualizacja: 06.03.2019, 09:09
Protest w Albanii

Protest w Albaniiźródło: PAP
autor zdjęcia: MALTON DIBRA

Wczoraj w stolicy Albanii wielotysięczny tłum ponownie domagał się ustąpienia premiera. Akcje wymierzone w skorumpowane władze trwają w stolicach niemal wszystkich państw regionu.

W Tiranie, stolicy Albanii, tłum stanął naprzeciw oddziałom policji, które odgradzały protestujących od budynku parlamentu. Tysiące osób gromadzą się regularnie w centrum miasta od wielu tygodni. Ich głównym żądaniem jest rezygnacja premiera Ediego Ramy. Lulzim Basha, lider opozycyjnej Demokratycznej Partii Albanii, w trakcie wczorajszego protestu przypomniał litanię zarzutów skierowanych pod adresem premiera i działaczy jego Socjalistycznej Partii Albanii: korupcję, nepotyzm i oszustwa wyborcze. Podobne oskarżenia słychać także w pozostałych stolicach państw Bałkanów Zachodnich.

W zeszłą sobotę ponad 10 tys. osób wyszło na ulice Belgradu. Zgromadzeni protestowali przeciwko prezydentowi Serbii Aleksandrowi Vučićowi i jego Partii Progresywnej. Protesty powtarzają się co sobotę od 8 grudnia zeszłego roku. Ogólne wrażenie rozmontowywania demokratycznego aparatu państwa miesza się z wieloma mniejszymi zarzutami, jak np. posądzenie jednego z burmistrzów, który jest członkiem partii Vučića, o molestowanie seksualne.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie