statystyki

Berlin pokazuje, jak się tworzy strategię przemysłową

autor: Jakub Kapiszewski06.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 06.02.2019, 08:07
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Rząd Angeli Merkel chce za wszelką cenę chronić nadreńskich czempionów. Za deklaracjami idą wsparcie polityczne i pieniądze.

Niemiecki minister energii i przemysłu Peter Altmaier nie ma wątpliwości, że Stary Kontynent na razie przegrywa w starciu ze Stanami Zjednoczonymi i z Chinami. Nie zamierza jednak siedzieć z założonymi rękami. Założenia kontrofensywy zawiera zaprezentowany wczoraj przez jednego z najbliższych współpracowników kanclerz Angeli Merkel dokument pod nazwą „Krajowa Strategia Przemysłowa 2030”.

– Jeśli prześpimy nowe technologie, to ze światowego laboratorium staniemy się przedłużeniem stołu warsztatowego naszych konkurentów – przekonywał wczoraj Altmaier podczas konferencji prasowej. Strategia to być może za duże słowo w odniesieniu do 12-stronicowego dokumentu, niemniej jednak zawiera kilka ważkich stwierdzeń. Najważniejszym jest zdefiniowanie na nowo roli państwa w gospodarce. Nad Renem zawsze postrzegano ją jako znaczącą, ale teraz Altmaier nie boi się mówić, że w razie potrzeby państwo powinno nawet przejmować kontrolę nad najważniejszymi przedsiębiorstwami. Pobrzmiewają w tym echa szoku, jaki w Niemczech wywołało przejęcie w 2017 r. gwiazdy niemieckiej robotyki przemysłowej – firmy Kuka – przez chińską Mideę.

– Przetrwanie takich koncernów jak Siemens, ThyssenKrupp i firmy z branży motoryzacyjnej leży w interesie narodowym – stwierdził Altmaier. Minister wielokrotnie wspominał też o tworzeniu europejskich czempionów przemysłowych, które będą w stanie konkurować na światowym rynku. Wskazywał na sukcesy europejskiej spółki Airbus. Polityk jest także gorącym zwolennikiem fuzji niemieckiego Siemensa i francuskiego Alstomu, na co prawdopodobnie nie zgodzi się Komisja Europejska, za co dostało się jej wczoraj od ministra.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie