statystyki

Berlin pokazuje, jak się tworzy strategię przemysłową

autor: Jakub Kapiszewski06.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 06.02.2019, 08:07
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Rząd Angeli Merkel chce za wszelką cenę chronić nadreńskich czempionów. Za deklaracjami idą wsparcie polityczne i pieniądze.

Niemiecki minister energii i przemysłu Peter Altmaier nie ma wątpliwości, że Stary Kontynent na razie przegrywa w starciu ze Stanami Zjednoczonymi i z Chinami. Nie zamierza jednak siedzieć z założonymi rękami. Założenia kontrofensywy zawiera zaprezentowany wczoraj przez jednego z najbliższych współpracowników kanclerz Angeli Merkel dokument pod nazwą „Krajowa Strategia Przemysłowa 2030”.

– Jeśli prześpimy nowe technologie, to ze światowego laboratorium staniemy się przedłużeniem stołu warsztatowego naszych konkurentów – przekonywał wczoraj Altmaier podczas konferencji prasowej. Strategia to być może za duże słowo w odniesieniu do 12-stronicowego dokumentu, niemniej jednak zawiera kilka ważkich stwierdzeń. Najważniejszym jest zdefiniowanie na nowo roli państwa w gospodarce. Nad Renem zawsze postrzegano ją jako znaczącą, ale teraz Altmaier nie boi się mówić, że w razie potrzeby państwo powinno nawet przejmować kontrolę nad najważniejszymi przedsiębiorstwami. Pobrzmiewają w tym echa szoku, jaki w Niemczech wywołało przejęcie w 2017 r. gwiazdy niemieckiej robotyki przemysłowej – firmy Kuka – przez chińską Mideę.

– Przetrwanie takich koncernów jak Siemens, ThyssenKrupp i firmy z branży motoryzacyjnej leży w interesie narodowym – stwierdził Altmaier. Minister wielokrotnie wspominał też o tworzeniu europejskich czempionów przemysłowych, które będą w stanie konkurować na światowym rynku. Wskazywał na sukcesy europejskiej spółki Airbus. Polityk jest także gorącym zwolennikiem fuzji niemieckiego Siemensa i francuskiego Alstomu, na co prawdopodobnie nie zgodzi się Komisja Europejska, za co dostało się jej wczoraj od ministra.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie