statystyki

Od dzisiaj mamy w NATO nowego sojusznika

autor: Michał Potocki06.02.2019, 07:15; Aktualizacja: 06.02.2019, 07:58
NATO

NATOźródło: ShutterStock

Żeby zdobyć zachodnie gwarancje bezpieczeństwa, Macedonia musiała się zgodzić na zmianę nazwy.

„6 lutego napiszemy historię. Natowscy sojusznicy podpiszą protokół o akcesji przyszłej Republiki Macedonii Północnej” – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Gdy protokół zostanie ratyfikowany, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zmiana nazwy i odblokowanie starań o akcesję do Sojuszu i Unii Europejskiej to efekt historycznego porozumienia podpisanego w zeszłym roku przez Macedonię i Grecję. Premierzy Zoran Zaew i Aleksis Tsipras, nie zważając na sprzeciw znacznej części swoich społeczeństw, zawarli kompromis, by zakończyć trwający od niemal trzech dekad spór o nazwę słowiańskiej republiki. Ateny uważały, że nazwa „Macedonia” należy wyłącznie do hellenistycznego dziedzictwa kulturowego, i żądały, by post jugosłowiański sąsiad z tej nazwy zrezygnował.

Żeby Macedonia Północna stała się formalnym członkiem Sojuszu, protokół akcesyjny musi ratyfikować w sumie 30 państw. Gdy w 2016 r. identyczny dokument podpisywała Czarnogóra, procedury zajęły niemal 13 miesięcy. Skopje ma nadzieję, że w jego przypadku zakończą się one jeszcze w tym roku. Pierwszym parlamentem, który podda dokument pod głosowanie, będzie ten, który dotychczas blokował euroatlantyckie ambicje Skopje, czyli grecki. Jego przewodniczący Nikos Wutsis mówił, że głosowanie odbędzie się już w najbliższy piątek. Zwolennicy porozumienia z Macedończykami dysponują w nim niewielką, ale dość pewną większością. Gdy tylko Grecja ratyfikuje układ, wejdzie w życie zmiana nazwy jej słowiańskiego sąsiada.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie