statystyki

Od dzisiaj mamy w NATO nowego sojusznika

autor: Michał Potocki06.02.2019, 07:15; Aktualizacja: 06.02.2019, 07:58
NATO

NATOźródło: ShutterStock

Żeby zdobyć zachodnie gwarancje bezpieczeństwa, Macedonia musiała się zgodzić na zmianę nazwy.

„6 lutego napiszemy historię. Natowscy sojusznicy podpiszą protokół o akcesji przyszłej Republiki Macedonii Północnej” – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Gdy protokół zostanie ratyfikowany, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zmiana nazwy i odblokowanie starań o akcesję do Sojuszu i Unii Europejskiej to efekt historycznego porozumienia podpisanego w zeszłym roku przez Macedonię i Grecję. Premierzy Zoran Zaew i Aleksis Tsipras, nie zważając na sprzeciw znacznej części swoich społeczeństw, zawarli kompromis, by zakończyć trwający od niemal trzech dekad spór o nazwę słowiańskiej republiki. Ateny uważały, że nazwa „Macedonia” należy wyłącznie do hellenistycznego dziedzictwa kulturowego, i żądały, by post jugosłowiański sąsiad z tej nazwy zrezygnował.

Żeby Macedonia Północna stała się formalnym członkiem Sojuszu, protokół akcesyjny musi ratyfikować w sumie 30 państw. Gdy w 2016 r. identyczny dokument podpisywała Czarnogóra, procedury zajęły niemal 13 miesięcy. Skopje ma nadzieję, że w jego przypadku zakończą się one jeszcze w tym roku. Pierwszym parlamentem, który podda dokument pod głosowanie, będzie ten, który dotychczas blokował euroatlantyckie ambicje Skopje, czyli grecki. Jego przewodniczący Nikos Wutsis mówił, że głosowanie odbędzie się już w najbliższy piątek. Zwolennicy porozumienia z Macedończykami dysponują w nim niewielką, ale dość pewną większością. Gdy tylko Grecja ratyfikuje układ, wejdzie w życie zmiana nazwy jej słowiańskiego sąsiada.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie