PiS nie boi się utraty funduszy europejskich

autor: Magdalena Cedro21.01.2019, 08:11; Aktualizacja: 21.01.2019, 08:16
PiS liczy poza tym na to, że spór o praworządność uda się zażegnać, zanim ruszy nowa perspektywa budżetowa, bo dopiero w nowej „siedmiolatce” unijne fundusze mają być chronione mechanizmem.

PiS liczy poza tym na to, że spór o praworządność uda się zażegnać, zanim ruszy nowa perspektywa budżetowa, bo dopiero w nowej „siedmiolatce” unijne fundusze mają być chronione mechanizmem.źródło: ShutterStock

Warszawa liczy na wygaszenie sporu z Brukselą do czasu nowej perspektywy budżetowej.

Europarlament poparł w zeszłym tygodniu procedurę powiązania unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności. Ma ona obowiązywać w nowej perspektywie budżetowej, która ruszy 1 stycznia 2021 r.

Teraz nad projektem rozporządzenia pochyli się Rada UE. Jak pisał DGP pod koniec listopada, jej służby prawne mają wątpliwości dotyczące tego, czy mechanizm nie będzie miał charakteru uznaniowego. Obawy wywołuje także prawna kolizja nowego mechanizmu z procedurami zapisanymi już w traktacie.

W Radzie UE decyzje podejmują jednak kraje członkowskie, a te – jak mówi DGP europoseł PO Jan Olbrycht – w większości popierają powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. – To jest przede wszystkim ważne dla krajów płatników. Chcą oni mieć pewność, że ich pieniądze są inwestowane zgodnie z unijnymi standardami – podkreśla europoseł. Ale spodziewa się, że państwa będą chciały maksymalnie doprecyzować i utechnicznić cały proces, by wykluczyć możliwość uznaniowego karania krajów członkowskich.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie