statystyki

Stosunki USA-Białoruś: Reset tak, ale ograniczony i warunkowy

autor: Michał Potocki15.01.2019, 07:30; Aktualizacja: 15.01.2019, 07:56
Białoruś Łukaszenka

Białoruś Łukaszenkaźródło: ShutterStock

Mińsk znajduje się pod silną presją Rosji. Przez kontakty z Waszyngtonem chce te naciski złagodzić.

Alaksandr Łukaszenka przymierza się do odwilży relacji ze Stanami Zjednoczonymi. W ten sposób chce poszerzyć sobie pole manewru wobec rosnącej presji gospodarczej i politycznej Rosji.

DGP wysłał dziewięciu białoruskim ekspertom i publicystom ankietę z pytaniami o potencjalny reset z USA. Większość ostrzega, by nie traktować tych prób jako zwrotu o znaczeniu globalnym. – Mińskowi relacje z USA służą jako pieniądz w handlu z Moskwą – mówi opozycyjny politolog Aleś Łahwiniec.

Wczoraj szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, uznawany za orędownika poprawy relacji z Zachodem, potwierdził, że Mińsk stara się o poprawę stosunków z USA. – Prowadzimy rozmowy z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi o tym, jak rozwijać pozytywną atmosferę w naszej współpracy. Gdy zostaną podjęte konkretne decyzje, dowiecie się o nich – tłumaczył dziennikarzom na konferencji przy okazji wizyty w Mińsku swojego węgierskiego odpowiednika Pétera Szijjárty.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie