W spotkaniu uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz szef MKiDN Piotr Gliński. Obecna jest też m.in. szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Piotr Zgorzelski (PSL), a także Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jedna z liderek Partii Razem.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł we władzach PO, przedstawiciele Platformy nie wezmą udział w spotkaniu ze względu na prośbę rodziny Pawła Adamowicza o nieupolitycznianie niedzielnej tragedii. PO apelowała, by prezydent przełożył spotkanie. Na tę prośbę rodziny powołał się również Ryszard Petru.

Z kolei szef SLD Włodzimierz Czarzasty w liście do prezydenta zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze informował, że nie weźmie udziału w spotkaniu, ponieważ uznał, "że to niewłaściwy moment na działania o charakterze PR-owym".

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

Prezydent Duda wystąpił z inicjatywą spotkania, zanim pojawiła się informacja o śmierci prezydenta Gdańska.