statystyki

Kim jest ochotnik w obronie terytorialnej?

autor: Maciej Miłosz14.01.2019, 07:31; Aktualizacja: 14.01.2019, 11:43
Kim jest ochotnik w obronie terytorialnej?

Kim jest ochotnik w obronie terytorialnej?źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obrona terytorialna to obecnie najszybciej rosnący rodzaj wojsk. W sumie w OT służy 17 tys. żołnierzy, z czego 2,9 tys. zawodowych, którzy w dużej części przeszli do OT z wojsk operacyjnych, a ponad 14 tys. to żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, czyli ochotnicy.

Wbrew pierwotnym obawom ochotników nie brakuje, choć jest to regionalnie zróżnicowane. Na przykład tam, gdzie już wcześniej istniały jednostki wojskowe, chętnych jest mniej. Wydaje się również, że nieuprawniona jest teza o tworzeniu armii bezrobotnych. Tych niemających zajęcia i pracujących na umowę-zlecenie jest w Wojskach Obrony Terytorialnej 15 proc.

W WOT służy więcej kobiet niż w pozostałych wojskach. Jest ich aż 12 proc., czyli dwa razy więcej niż wśród żołnierzy zawodowych. Docelowo ten rodzaj wojsk ma liczyć 53 tys. osób, zgrupowanych w 17 brygadach i obecnych w każdym powiecie. Do końca 2019 r. ma być ok. 30 tys. osób.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Już cywil(2019-01-14 19:50) Zgłoś naruszenie 11

    Krótko "Frajerem" --kilkadziesiąt juz lat temu wykonałem limit skokow w warunkach bojowych . Nie płacili mi za nie ale przyrzekli rok doliczony dodatkowo do emerytury za rok zasadniczej służby i jak sądzicie gdzie teraz jest to przyrzeczenie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie