statystyki

Z elekcjami przez Stary Kontynent. Rok 2019 sezonem wyborczym w Europie

autor: Michał Potocki, Jakub Kapiszewski03.01.2019, 07:48; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:52
wybory

wyboryźródło: ShutterStock

Mieszkańcy pięciu krajów Unii, w tym Polski, udadzą się w tym roku do urn, by zagłosować na parlamentarzystów. W sześciu odbędą się także wybory prezydenckie, a do tego cała UE wybierze europarlament.

Ze wspólnotowego punktu widzenia najbardziej znaczące są oczywiście wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja. Tak się składa, że mogą to być najważniejsze wybory w historii tej instytucji, a to dzięki dobrym notowaniom ugrupowań eurosceptycznych i populistycznych w różnych krajach Unii. W zależności od rozkładu głosów mogą one stworzyć poważną frakcję w europarlamencie – taką, która zdoła zdobyć większość w tym zgromadzeniu.

Ponieważ PE odgrywa w europejskiej polityce coraz większą rolę, dobry wynik eurosceptyków nie pozostanie bez wpływu na unijną scenę. Parlament musi wszak zatwierdzić nominację na przewodniczącego Komisji Europejskiej (a poprzez proces zwany „Spitzenkandidat”, sugerujący frakcjom, by jeszcze przed wyborami przedstawiły, kogo widzą na czele KE, ma również wpływ na listę kandydatów). Przez ręce eurodeputowanych przechodzi także większość aktów prawnych wytwarzanych na poziomie unijnym.

Europa z uwagą będzie śledzić przede wszystkim wybory parlamentarne w Grecji. Sytuacja polityczna w tym kraju stanowi bowiem oczko w głowie pozostałych państw Unii, od kiedy w 2010 r. Ateny zostały podpięte do finansowej kroplówki w postaci programów pomocowych. Dzięki nim Grecja otrzymała łącznie 289 mld euro. Realizacja trzeciego i ostatniego pakietu pomocy zakończyła się oficjalnie w sierpniu 2018 r., ale Ateny jeszcze przez wiele lat będą objęte monitoringiem i zobowiązane do spełniania wielu warunków, w tym dotyczących deficytu budżetowego. Z tego względu polityczne wiatry znad Akropolu docierają daleko w głąb Europy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie