Jak podały w komunikacie służby z okręgu Pirkanmaa, zarażone osoby, u których wykryto odrę w tym tygodniu, uczestniczyły pod koniec listopada we mszy świętej w kościele katolickim pw. Świętego Krzyża w Tampere.

Podkreślono, że ″źródłem zarażeń jest niezaszczepiona osoba, która została zarażona za granicą″. Wyjaśniono też, że dwie osoby dorosłe, u których zdiagnozowano chorobę, ″nie zarażają, ponieważ były zaszczepione; są w dobrej formie i przebywają w domu″.

Radio Yle, powołując się na źródła w służbie zdrowia, podało, że ″zarażona osoba, która uczestniczyła we mszy świętej, przywiozła odrę z Polski″.

Także lokalna parafia poinformowała w piątek w mediach społecznościowych, że podczas nabożeństwa, które miało miejsce 25 listopada, doszło do przypadków zarażenia się odrą.

Według informacji lokalnych mediów w nabożeństwie uczestniczyło około stu osób, w tym dzieci.

Informacje o chorobie, możliwych objawach oraz instrukcje postępowania zarówno dla osób, które otrzymały wcześniej szczepionki MMR (odra, świnka, różyczka), jak i dla tych, które nie były szczepione, opublikowano w językach fińskim, szwedzkim oraz angielskim.

Przypadki odry w Tampere to kolejne w ostatnich tygodniach odnotowane w Finlandii. Pod koniec listopada odra została wykryta na zachodzie kraju w gminie Luoto (ok. 5 tys, mieszkańców), położonej nad Zatoką Botnicką.

Według informacji tamtejszej służby ochrony zdrowia odrę zdiagnozowano u niezaszczepionego dziecka w wieku wczesnoszkolnym, które wcześniej było z rodziną w podróży na Bliskim Wschodzie, gdzie prawdopodobnie miało kontakt z odrą.

W tym regionie poziom pokrycia szczepieniami wśród mieszkańców jest jednym z niższych w kraju – wynosi 75 proc. i jest niższy od średniej krajowej - 95 proc. zaszczepionej populacji (uznawany za bezpieczny próg zapobiegający epidemii). Przeprowadzono tam akcję szczepień.

Na początku grudnia także w mieście Espoo na południu kraju zdiagnozowano odrę. Chorobę wykryto u dorosłej zaszczepionej osoby, która prawdopodobnie zaraziła się nią podczas podróży po Azji.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)