Stanowisko to oceniane jest przez niemieckie media jako sprzeciw wobec dotychczasowej polityki CDU oraz krytyka kanclerz Angeli Merkel, która w październiku poinformowała, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej tej partii. Na zjeździe w Hamburgu ma zostać wybrany jej następca.

W rozmowie z "Bild am Sonntag" Spahn wezwał do stawienia czoła pytaniom obywateli, dotyczącym polityki migracyjnej, a także do głosowania w sprawie paktu migracyjnego ONZ na partyjnym zgromadzeniu. W przeciwnym razie - jak ostrzegł - grożą polityczne konsekwencje. "W razie konieczności podpiszemy (pakt) później" - dodał.

36-letni minister zdrowia negatywnie ocenił dotychczasową politykę niemieckiego rządu w kwestii paktu. "Z powodu, że nie prowadziliśmy aktywnej dyskusji powstało wrażenie, że mamy coś do ukrycia i że pakt jest dla nas szkodliwy" - powiedział.

Jego słowa spotkały się w poniedziałek z krytyką polityków CDU - relacjonuje "Der Spiegel". Przełożenie podpisania paktu migracyjnego stworzyłoby "podwójnie słabe przywództwo, na które nie mogą pozwolić sobie Niemcy" - ostrzegł przewodniczący komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Norbert Roettgen. W jego ocenie dokument ten jest "niezwykle ważnym pierwszym krokiem międzynarodowej społeczności, by zarządzać migracją".

Podejście Spahna podziela jednak część chadeków. W sobotę krajowy zjazd CDU w Saksonii-Anhalt wezwał rząd w Berlinie do odrzucenia paktu ONZ, który ma być podpisany w grudniu w Maroku. Przeciwne są mu m.in. USA, Australia, Włochy, Austria, Węgry, Czechy i Polska.

W przeszłości Spahn, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła chadeków, dał się poznać jako krytyk działań Merkel w kryzysie uchodźczym w 2015 roku. Od marca 2018 roku polityk ten jest jednak ministrem zdrowia w jej rządzie. Jego kontrkandydatami w walce o fotel przewodniczącego CDU jest były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz oraz sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.(PAP)

mobr/ mal/