Sprawę nagłośniło we wtorek radio RMF. Kierujący Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego prof. Jan Majchrowski stracił na Uniwersytecie Warszawskim funkcję tutora jednego studentów w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MiSH) UW po wpisie na planie zajęć jednego z nich. Majchrowski napisał na nim, zaznaczając nazwisko prof. Wojciecha Sadurskiego: "Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW. W związku z tym nie akceptuję tego planu".

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka UW Anna Korzekwa-Józefowicz, przed południem dyrektor MiSH prof. Marek Wąsowicz złożył w sekretariacie rektora pismo w tej sprawie.

"W piśmie zwraca m.in. uwagę, że zachowanie prof. UW dr. hab. J. Majchrowskiego zdaniem dyrekcji MISH +narusza elementarne zasady uniwersyteckiej dydaktyki w stopniu uzasadniającym egzekwowanie odpowiedzialności dyscyplinarnej+" - poinformowała Korzekwa. Jak dodała, rektor na razie nie odniósł się do tej korespondencji, gdyż przebywa na spotkaniach.

Rzeczniczka UW Anna Korzekwa-Józefowicz poinformowała wcześniej PAP, że po tym incydencie z dopiskiem dotyczącym zajęć prowadzonych przez prof. Sadurskiego student zwrócił się do władz kolegium z prośbą o zmianę tutora. "I dr hab. Marek Węcowski, zastępca dyrektora MISH ds. tutoringu, podjął decyzję o +zdjęciu z prof. Majchrowskiego obowiązków tutora+" - napisała rzeczniczka.

"Student nie będzie ponosił żadnych negatywnych konsekwencji zaistniałej sytuacji. Ubolewam jednak, że na naszej Uczelni miał miejsce tego rodzaju incydent - sprzeczny z etosem akademickim i wartościami, które staramy się wpajać naszym studentom" - zapewnił prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia prof. Jolanta Choińska-Mika w informacji cytowanej przez rzeczniczkę UW, którą udostępniono PAP. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski