Na Janusza Żmurkiewicza, ubiegającego się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego zagłosowało 8 226 osób, co dało mu poparcie na poziomie 51,47 proc. i wygraną w pierwszej turze wyborów - wynika z danych PKW opublikowanych w poniedziałek na stronach internetowych. Żmurkiewicz zasiądzie na fotelu prezydenta nadmorskiego Świnoujścia po raz piąty w III RP.

Główna kontrkandydatka Żmurkiewicza Joanna Agatowska z komitetu SLD Lewica Razem zdobyła 6 399 głosów, co daje poparcie na poziomie 40,04 proc. Za nią uplasował się Dariusz Śliwiński z Koalicji Obywatelskiej, na którego zagłosowało 793 wyborców (4,96 proc.). Ostatni z kandydatów Paweł Winiarski z komitetu Nowa Fala Wolnych i Solidarnych zdobył 564 głosy (3,53 proc.).

Frekwencja w Świnoujściu wyniosła 50,85 proc.

70-letni Żmurkiewicz jest samorządowcem, który najdłużej zasiada na prezydenckim fotelu w woj. zachodniopomorskim. Będzie to jego piąta prezydencka kadencja w III Rzeczypospolitej (Żmurkiewicz pełnił także funkcję prezydenta Świnoujścia czasach PRL, w latach 1984-1988). W poprzednich trzech wyborach także wygrywał w I turze.