Liderzy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili w piątek przed południem Końskie w województwie świętokrzyskim.

"Apelujemy i prosimy - o godz. 7 rano w niedzielę otwierane są lokale wyborcze - jesteśmy przy urnach i głosujemy na listę nr 4, na Koalicję Obywatelską. Trzymamy kciuki za wybory tutaj, za wyniki w powiecie koneckim i w całym Świętokrzyskiem" - mówił Schetyna na konferencji w Końskich.

Podkreślił, że wybory zawsze są świętem demokracji, ale nadchodzące wybory samorządowe są szczególne. "Dlatego że wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów oczywiście, ale że wybieramy też - obok rad powiatowych, miejskich i gminnych - sejmiki, a sejmiki to dzisiaj sól demokracji, to dzisiaj instytucje, które zachowując swoją niezależność, zachowując swoją podmiotowość, dobrze dzielą środki europejskie, prowadzą, wpływają angażują się w rozwój naszych małych ojczyzn, inwestują, pomagają lokalnym przedsiębiorcom, prowadzą europejskie projekty" - powiedział szef PO.

"To wszystko jest dzisiaj tak bardzo ważne i dlatego tak dużo o tym mówimy w każdym dniu kampanii, a w tym ostatnim w szczególności, bo samorząd w swojej niezależności instytucjonalnej i właśnie podmiotowości jest zagrożony" - dodał Schetyna.

Zadeklarował jednocześnie, że Koalicja Obywatelska będzie zdecydowanie bronić samorządu przed "centralistyczną polityką PiS, zabierającą pieniądze, kompetencje, ograniczającą wpływy". "Samorząd musi być niezależny, musi taki pozostać - wtedy będzie skuteczny, wtedy będzie dobrze reprezentował wyborców, czyli mieszkańców, bo to oni powinni mieć wpływ na samorząd, a nie partyjna centrala" - przekonywał Schetyna.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że o wadze jaką Koalicja Obywatelska przywiązuję do wyborów w Świętokrzyskiem świadczy to, jak wiele razy w kampanii politycy koalicji odwiedzili ten region. Podkreśliła, że Koalicji Obywatelskiej bardzo zależy na województwie świętokrzyskim.

"Wybory samorządowe to chyba największe święto demokracji, ponieważ głosujemy często na tych ludzi, których znamy, którzy są blisko nas, na tych, którzy mają nas reprezentować i kształtować życie naszych małych ojczyzn" - powiedziała szefowa Nowoczesnej.