"Kto chce być kanclerzem Niemiec, ten musi być zawsze gotowy do prowadzenia tego kraju w przyszłość" - podkreślił Ziemiak w przemówieniu otwierającym trzydniowy zjazd JU w Kilonii na północy kraju.

Jak dodał, partyjna młodzieżówka będzie żądać tej gotowości od Merkel w postaci "konkretnych pomysłów i postulatów".

"To, jak w ostatnich tygodniach i miesiącach przedstawiała się wielka koalicja (rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i socjaldemokratycznej SPD - PAP), nie może trwać nadal" - ocenił Ziemiak.

Zaznaczył, że konkretnych rozwiązań oczekuje się np. w kwestii przekształcenia unijnej agencji ds. granic zewnętrznych Frontex z organizacji o charakterze doradczym w faktyczną straż granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Jako inny przykład podał wyznaczenie perspektyw w polityce emerytalnej po 2030 roku.

Szef JU wykluczył możliwość współpracy CDU z prawicowo-populistyczną Alternatywą dla Niemiec (AfD) i postkomunistyczną Lewicą po regionalnych wyborach parlamentarnych w Saksonii, Brandenburgii i Turyngii w 2019 roku. Różnice między ugrupowaniami są nie do przezwyciężenia - wskazał. Wcześniej możliwość współpracy z antyimigrancką i antyislamską AfD odrzuciła Merkel i sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.

Ziemiak mówił też, że chadecy powinni skupić się na zbliżających się wyborach parlamentarnych w Bawarii i Hesji (14 i 28 października), zamiast wracać do skupionych wokół osoby Merkel debat personalnych. Na tego typu debaty czas i miejsce będzie na kongresie CDU w Hamburgu - podkreślił. Partyjny zjazd, na którym wybrany zostanie kolejny przywódca ugrupowania, odbędzie się na początku grudnia.

Dpa przypomina, że Merkel kieruje CDU od 18 lat i niedawno zasugerowała, że w Hamburgu będzie po raz kolejny ubiegała się o przywództwo. Czy rzeczywiście tak będzie, okaże się najpewniej dopiero po wyborach w Bawarii i Hesji - zauważa agencja.

Zjazd liczącej 105 tysięcy członków chadeckiej młodzieżówki może okazać się swego rodzaju testem poparcia dla Merkel w jej własnym bloku politycznym - ocenia dpa, wskazując, że organizatorzy postarali się, by na zjeździe JU wśród mówców znaleźli się praktycznie wszyscy liczący się krytycy i zwolennicy Merkel.

Wśród tych pierwszych agencja wymienia ministra zdrowia Jensa Spahna, wśród drugich - m.in. Kramp-Karrenbauer i nowego przewodniczącego frakcji CDU/CSU w Bundestagu Ralpha Brinkhausa, uważanych za ewentualnych następców Merkel. Kanclerz wygłosi przemówienie w sobotę. (PAP)