Pytany o możliwość porozumienia z pielęgniarkami minister zaakcentował, że podpisał porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, bo "rolą ministra zdrowia jest zabezpieczenie całego systemu w kraju".

"Konflikty w pojedynczych szpitalach pojawiają się gdzieniegdzie, jeden się zamyka, następny się otwiera. Minister zabezpiecza całą Polskę i to żeśmy zrobili ze związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych" – powiedział minister.

"Pielęgniarki postulowały włączenie 1100 zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia. To jest chyba największy wzrost wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w historii" – wskazał.

Podkreślił, że trwają prace dotyczące norm pielęgniarskich, została zwiększona została znacznie liczba pielęgniarek i położnych przyjmowanych na studia, przeznaczono na te studia dodatkowe środki, a także zwiększono liczbę szkół, które mają ten kierunek. "To są bardzo konkretne działania w skali ogólnokrajowej" – zaznaczył.

"Dostałem zaproszenie na komisję zdrowia z takim adresem, to przyjechałem żeby rozmawiać. (…) Uważam, że trzeba rozmawiać, dyskutować, słuchać racji jednej i drugiej strony" – powiedział. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl