Wybory w Brazylii: Najważniejsze od 1985 r., kiedy wojskowi oddali władzę w kraju

autor: Jakub Kapiszewski04.10.2018, 07:10; Aktualizacja: 04.10.2018, 07:47
Pomnik Chrystusa Odkupiciela, Rio de Janeiro, Brazylia

Wygrana w wyborach będzie dopiero początkiem. – Ktokolwiek wygra, będzie musiał zbudować koalicję w parlamencie, a ten zwykle jest mocno rozdrobniony.źródło: ShutterStock

W niedzielę odbędą się wybory, najważniejsze od 1985 r., kiedy wojskowi oddali władzę w kraju.

O wadze tych wyborów świadczy fatalna sytuacja w kraju. Gospodarka nie może się pozbierać po recesji z lat 2014–2016. Bezrobocie oscyluje wokół 12 proc. Inwestycje nie chcą ruszyć. Finanse publiczne są w opłakanym stanie. Przestępczość gwałtownie rośnie; aż siedem brazylijskich miast znajduje się na liście 20 najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Brazylijczycy są zdegustowani degrengoladą klasy politycznej. Trudno to nazwać inaczej, skoro skompromitowanych jest trzech ostatnich prezydentów kraju: jeden odsiaduje 12-letni wyrok za korupcję (Luiz Lula da Silva rządził w latach 2003–2011), jego poprzednik został odwołany ze stanowiska z tego samego powodu (Dilma Rousseff, 2011–2016), a obecnemu udało się uniknąć postawienia przed sąd tylko dzięki wsparciu parlamentu (Michel Temer, prezydent od 2016 r.).

Korupcyjne tornado zmiotło nie tylko lokatorów Palácio da Alvorada. Od kilku lat w kraju toczy się gigantyczne dochodzenie znane jako „lava jato” („myjnia samochodowa”). O skali korupcji w polityce niech świadczy to, że w kręgu zainteresowania śledczych znalazło się 40 proc. parlamentarzystów. W tej sytuacji trudno się dziwić Brazylijczykom, że chcą w fotelu głowy państwa zobaczyć kogoś, kto zerwie z patologią. Według sondaży mieszkańcy za kogoś takiego uważają 68-letniego Jaira Bolsonarę, który według najnowszego sondażu firmy Ibope cieszy się poparciem 31 proc. elektoratu.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie