statystyki

Jurasz: Bez alternatywy dla wiejsko-klerykalnego stylu [OPINIA]

autor: Witold Jurasz22.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 22.08.2018, 07:26
Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy

Na Litwie poza prezydent Grybauskaite (na zdj.) najważniejszym politykiem jest lider rządzącej partii Ramunas Karbauskis, który jednak formalnie jest jedynie szeregowym posłem na Sejm.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jock Fistick

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o nieprawidłowościach w rozliczaniu dotacji dla Związku Polaków na Litwie. W efekcie ABW zatrzymała pod Krakowem sekretarza ZPL i przewiozła go do prokuratury w Warszawie, gdzie przesłuchano go i przedstawiono mu zarzuty. Analogiczne zarzuty stawiane są również prezesowi ZPL Michałowi Mackiewiczowi, który jednak jako poseł litewskiego Sejmu ma wynikający z tego faktu immunitet. Kwestia rozliczeń środków finansowych kierowanych zarówno na Litwę, jak i do innych nienależących do Unii Europejskiej krajów postsowieckich zawsze była kwestią wrażliwą. Niejednokrotnie w przeszłości dochodziło do niejasności, a czasem nieprawidłowości.

Kluczowe pytanie brzmi, czy w tym wypadku środki były zdefraudowane i wykorzystywane na cele prywatne, czy też wszystko działo się za wiedzą MSZ, a środki kierowano na działalność organizacji. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie jest, najogólniej rzecz ujmując, nietypową fundacją – specyfika pracy za wschodnią granicą nakazywała jej zawsze działać w cieniu i po cichu, a wszelkie nieprawidłowości wyjaśniać w zaciszu gabinetów. Nie sposób więc publicznego postawienia zarzutów liderom ZPL potraktować inaczej niż działania świadomie publicznego, a politycznie w istocie wymierzonego w Waldemara Tomaszewskiego, który jest przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i faktycznym przywódcą polskiej mniejszości w tym kraju.

Waldemar Tomaszewski jest niewątpliwie postacią kontrowersyjną szczególnie wśród tak zwanych gied royciowców. Paradoks sytuacji związanej z walką środowisk wyznających idee Jerzego Giedroycia ze środowiskami narodowymi i neoendeckimi polega na tym, że wraz z przyjściem Prawa i Sprawiedliwości do władzy grupy neoendeckie uzyskały wpływy, jakich nie miały nigdy po 198 9 r . W odniesieniu do polityki na kierunku litewskim sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej i wiele wskazuje na to, że zapadła polityczna decyzja o wymianie kierownictwa polskiej mniejszości na Litwie. Problem polega na tym, że niezależnie od Waldemara Tomaszewskiego, który zasłynął między innymi noszeniem, będącej synonimem rosyjskiego neoimperializmu tak zwanej gieorgijewskiej len toczki, na Litwie na razie nie ma realnej alternatywy dla AWPL. Zarzuty, iż AWLP sprzymierzyła się z mniejszością rosyjską, są z jednej strony prawdziwe, ale z drugiej nie uwzględniają tego, że sami Polacy nie zdołaliby przekroczyć 5-proc. progu wyborczego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie