statystyki

Handel paszportami UE trafił pod lupę Brukseli

autor: Michał Potocki16.08.2018, 07:08; Aktualizacja: 16.08.2018, 07:26
Unijny dokument daje posiadaczom swobodny wjazd do większości bogatych krajów świata

Unijny dokument daje posiadaczom swobodny wjazd do większości bogatych krajów świataźródło: ShutterStock

Programy złotych wiz budzą wątpliwości specjalistów walczących z korupcją i praniem brudnych pieniędzy

Komisja Europejska przeanalizuje ustawodawstwo ośmiu członków Unii, którzy przyznają paszporty obywatelom innych państw w zamian za inwestycje. Wątpliwości budzą zwłaszcza procedury stosowane na Malcie. Komisarz sprawiedliwości Věra Jourová powiedziała w rozmowie z „Financial Times”, że badanie zostanie przeprowadzone w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy.

Poza Maltą ułatwienia w przyznawaniu paszportów w zamian za inwestycje przewidują też Austria, Cypr, Grecja, Litwa, Łotwa, Portugalia i Węgry. – Budzi pewne zdziwienie, gdy obywatel Rosji, który całe życie pracował na średnich szczeblach menedżerskich, ma pieniądze, by kupić obywatelstwo Malty – dowodziła Jourová. Aby zdobyć paszport najmniejszego z państw UE, trzeba wpłacić 650 tys. euro na fundusz rozwoju wyspy i zainwestować 150 tys. w akcje lub obligacje.

Odkąd w 2014 r. władze w Valletcie uruchomiły ten mechanizm, Malta pozyskała 590 mln euro. Według cytowanych przez „FT” danych urzędu Identity Malta, który zajmuje się programem, przyciągnięto w ten sposób 700 inwestorów. Maltańskie władze podały część nazwisk beneficjentów. Są wśród nich założyciel wyszukiwarki Yandex Arkadij Wołoż i biznesmen z branży stoczniowej Dmitrij Gołomowzy, który zaopatrzył się też w obywatelstwo Saint Kitts i Nevis.

„Programy złotej wizy, jeśli są pozbawione procedur sprawdzających, utrudniają walkę z korupcją” – czytamy w raporcie Transparency International oraz Organized Crime and Corruption Reporting Project.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie