Pomoc dla Ukrainy została uchwalona przez Izbę Reprezentantów - stosunkiem głosów 359 do 54 - w ramach "Ustawy o narodowym budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych” (National Defense Authorization Act - NDAA).

UNDAA, ogólny plan wydatków na obronę, przewiduje przeznaczenie na obronność 716 mld dol.

Jeśli ustawa zostanie zaaprobowana przez Senat i podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa, to pozwoli władzom w Kijowie na zakup dodatkowych przenośnych, wystrzeliwanych z ramienia rakiet przeciwpancernych Javelin, a zsumowana wartość amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy od rosyjskiej inwazji na Krym przekroczy 1 mld dol.

Trump zaaprobował dostarczenie Ukrainie w formie daru rakiet Javelin o wartości 47 mln dol. w grudniu 2017 roku. Był to przełom w amerykańskiej polityce wobec Kijowa; wcześniej nie dostarczano Ukrainie broni śmiercionośnej.

Wojska ukraińskie otrzymały pierwsze Javeliny (pol. oszczepy), nazywane "mordercami czołgów”, w kwietniu.

UNDAA zawiera szereg postanowień zmierzających do przeciwdziałania agresywnym poczynaniom Rosji wobec sąsiadów. Jednym z nich jest zobowiązanie sekretarza stanu do przedstawienia w Kongresie raportu o współpracy z Ukrainą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.