Szef polskiego rządu spotkał się w piątek z Babiszem na marginesie odbywającego się w Karlowych Warach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Jak mówił Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech, ich rozmowy dotyczyły "wielu wymiarów" współpracy dwustronnej, m.in. gospodarczej, infrastrukturalnej i energetycznej.

"Bardzo się cieszę, że Czechy i Polska mają coraz więcej wspólnego" - podkreślił premier. Dodał, że Republika Czeska jest dla Polski "jednym z kluczowych partnerów gospodarczych", wyraził też zadowolenie, że "kwitnie" współpraca obu krajów w sferze kultury.

"Muszę powiedzieć, że nasza wymiana doświadczeń jest bardzo owocna również na polu twardej waluty, twardych pieniędzy, środków" - zaznaczył Morawiecki, wskazując m.in. na współpracę polsko-czeską w eliminowaniu karuzel VAT-owskich i walce z mafiami VAT-owskimi.

Wspomniał również o współpracy w dziedzinie migracji, wskazując, iż "bardzo konkretna, bardzo jednoznaczna" postawa premiera Babisza podczas czerwcowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli pozwoliła wypracować w tej sprawie konkluzje, dzięki którym "możemy być pewni, że od tego czasu nikt nie będzie nas zmuszał do przyjmowania uchodźców".

"Te relacje na bardzo wielu polach są naprawdę znakomite, a przede wszystkim też współpraca (...) w Europie: fundusz spójności, fundusze rolnicze, no i oczywiście fundusze infrastrukturalne i wielkie problemy typu uchodźcy; jesteśmy tutaj na tej samej długości fali" - podkreślił Morawiecki.