statystyki

Z eurosceptykami można się dogadać

autor: Magdalena Cedro02.07.2018, 08:17; Aktualizacja: 02.07.2018, 08:22
Dotąd żaden kraj Afryki nie zgodził się na utworzenie takiego ośrodka, a Maroko taką możliwość wyraźnie wykluczyło.

Dotąd żaden kraj Afryki nie zgodził się na utworzenie takiego ośrodka, a Maroko taką możliwość wyraźnie wykluczyło.źródło: ShutterStock

Jean-Claude Juncker to jedyny przegrany w sprawie migracji. Pozostałych uczestników unijnego szczytu jego gospodarz Donald Tusk odesłał do domu usatysfakcjonowanych.

Unijni przywódcy zrobili wszystko, by udowodnić, że wieści o poważnym kryzysie Europy są przesadzone. Co prawda porozumienie migracyjne rodziło się w bólach na zeszłotygodniowym szczycie – jego tekst uzgodniono przed piątą rano – ale wszyscy szefowie państw i rządów wyjechali z Brukseli zadowoleni. Włosi wzięli Europę na przeczekanie, ale ostatecznie także zaakceptowali kompromis.

Najwięcej miała do stracenia Angela Merkel, dla której brak rozwiązania oznaczał dalsze trudności koalicyjne. Na szczęście dla kanclerz Niemiec wchodząca w skład rządu bawarska CSU pozytywnie oceniła ostateczny wynik rozmów w Brukseli. To jej lider Horst Seehofer od tygodni domagał się rozwiązania sprawy migracji i groził, że korzystając z uprawnień szefa MSW, nakaże policji zawracanie z granicy osób bez dokumentów. Merkel nie chciała się zgodzić na tak jednostronne działanie i naciskała na znalezienie europejskiego rozwiązania. Po szczycie mogła więc triumfalnie ogłosić, że liderzy uzgodnili wzmocnienie wewnętrznych kontroli w swoich państwach, by powstrzymać przybyszów od swobodnego wybierania kraju, w którym chcą się ubiegać o azyl. Zgodnie z unijnym prawem azylowym powinno to nastąpić w pierwszym państwie, do którego migrant przybył po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie