statystyki

Ziad Cattan: Z polskim paszportem w bagdadzkiej celi

autor: Zbigniew Parafianowicz19.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:11
Cattan po obaleniu Saddama Husajna pracował w irackim MON

Cattan po obaleniu Saddama Husajna pracował w irackim MON

Byłemu wiceszefowi MON Iraku, obywatelowi Polski, grożą tortury i śmierć. Bagdad oskarża Ziada Cattana o defraudację

Pochodzący z bagdadzkiej dzielnicy Azamijja, legitymujący się polskim i irackim paszportem Ziad Cattan, przebywał w jordańskim więzieniu od 15 stycznia 2017 r. W niedzielę na podstawie dekretu królewskiego został wydany władzom w Bagdadzie, które oskarżają go o sprzeniewierzenie kilkuset milionów dolarów na kontraktach dla wojska. Rodzina Cattana, urodzonego jako Zijad al-Kattan, przekonuje, że jako sunnicie w państwie rządzonym przez kurdyjskiego prezydenta i szyickiego premiera grożą mu tortury i śmierć.

– Potwierdzamy, że zgodnie z informacją przekazaną konsulowi RP w Ammanie przez władze jordańskie, decyzją sądu Ziad Cattan został 15 kwietnia zwolniony z więzienia i tego samego dnia przekazany władzom irackim. Polscy konsulowie udzielają panu Cattanowi stosownej pomocy – informuje DGP rzecznik MSZ Artur Lompart. – Wiemy, że jest w Bagdadzie. Nie mamy jednak informacji, w którym więzieniu. Do Iraku przewieziono go samolotem – opowiada Aleksander Nemi, kuzyn Cattana.

Decyzję o wydaniu podjęto, pomimo że Cattana wykreślono z czerwonej listy Interpolu, a organizacja nakazała wstrzymanie czynności ekstradycyjnych. Również władze w Warszawie sprzeciwiały się tej decyzji i lobbowały w Ammanie, by nie wydawał więźnia Irakowi. W 2015 r., gdy Cattan przebywał w Polsce, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie, w którym uznano, że o ekstradycji nie może być mowy. Od ponad roku trwała batalia prawników o jego uwolnienie. Rodzina Cattana wynajęła znanego jerozolimskiego adwokata Mordechaja Ciwina, któremu udało się uzyskać wstawiennictwo naczelnego rabina Polski.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie