statystyki

Osiecki: Cięcie parlamentarnych pensji to zły pomysł

autor: Grzegorz Osiecki11.04.2018, 07:27; Aktualizacja: 11.04.2018, 10:23
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Ale trudno zmuszać ludzi, by swoimi pensjami – często obciążonymi kredytami – spłacali cudze polityczne rachunki. To może wywołać w szeregach PiS demoralizację tuż przed startem kampanii wyborczej.źródło: ShutterStock

Obcięcie pensji parlamentarzystom przyspieszy polityczną ewolucję od przedstawiciela wyborców do szabli u boku lidera ugrupowania. Lub wywoła erozję w PiS. Każdy dziennikarz bywający w Sejmie słyszał narzekania na poziom parlamentarzystów.

Oczywiście zawsze można uznać to za tzw. zespół oldtimera: kiedyś trawa była bardziej zielona, ludzie mądrzejsi, chleb lepiej smakował, a wódka była – jak pisał poeta – zimna i pożywna. W ciągu kilkunastu lat zawód posła stawał się coraz mniej atrakcyjny. Najpierw w czasach SLD, a potem rządów PiS i PO parlament przestawał być miejscem ucierania politycznych decyzji. Te zapadały tam, gdzie był lider – w KPRM (w czasach SLD i PO) oraz  na Nowogrodzkiej i w KPRM (w trakcie rządów PiS). Ucinana była również wewnętrzna dyskusja. Partie zaczęły przypominać zdyscyplinowane armie, a  posłowie element maszyny do głosowania. Spadał też materialny status zawodu deputowanego. Sam lider PiS przypomniał, że w ciągu 20 lat relacja pensji posła czy senatora do przeciętnego wynagrodzenia spadła z sześciokrotności do nieco ponad dwóch.

Propozycja lidera PiS obcięcia pensji posłom i senatorom tylko ten proces przyspieszy. Pewnie większość z nas pamięta z lekcji historii, co mówiono o I Rzeczypospolitej. Posłowie wiązani instrukcjami sejmików nie mieli swobody decyzji. Swobody decyzji nie miała także władza. Teraz mamy proces odwrotny – posłów wiążą nie instrukcje wyborców, a wola prezesa. Im ich status materialny będzie niższy, tym wola lidera będzie znaczyła więcej.

Jeśli PiS wprowadzi proponowane rozwiązania, posłowie jeszcze bardziej staną się szablą, a mniej przedstawicielami wyborców. Obcięcie pensji zniechęci też do starania się o miejsca w Sejmie osoby o bardziej niezależnej pozycji, a zwiększy dopływ BMW, czyli biernych miernych, ale wiernych. To tylko może nasilić zjawisko, które rozpowszechniło się w czasie rządów PiS, a które wynika między innymi z modelu gorszej legislacji i większej arbitralności.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Bert(2018-04-11 21:14) Zgłoś naruszenie 30

  DGP nie przeszkadzała populistyczna demagogiczna histeria rozpętana przez totalitarną opozycję w sprawie wypłat nagród dla ministrów. Nagród w stosunku do wykonanej pracy i odpowiedzialności niewielkich w skali roku, zaplanowanych w budżecie i nie będących niczym nowym. Ochoczo i bez słowa krytyki DGP eksponowała i ilustrowała te oszczercze gebelsowskie galopady.....więc teraz o co chodzi panie osiecki, masz pan coś pan chciał. Jak dla doraźnych sondażowych korzyści dla totalsów byłeś pan gotów pożegnać się z rozumem, to teraz nie biadol, że i w tej populistycznej konkurencji PIS też jest lepszy.

  Odpowiedz
 • W...(2018-04-11 10:17) Zgłoś naruszenie 10

  W krajach UE, poza Wlochami, podstawowe wynagrodzenie posla miesci sie w przedziale 2-3 przecietne pensje krajowe.

  Odpowiedz
 • Logiczne(2018-04-11 10:39) Zgłoś naruszenie 10

  Pan Prezes PiS powinien przyciac podstawowe wynagrodzenie poslom do 60% sredniej unijnej /2,5 krotnosci sredniej pensji krajowej/ czyli do 1,5 przecietnego krajowego wynagrodzenia. Wowczas bylaby zachowana taka sama relacja jak w nakladach publicznych na zdrowie w Polsce i srednio w UE i docelowo zwiekszac do 80% z 2,5 krotnosci w 2025 roku. W 2025 roku poslowie otrzymaliby w ramach wynagrodzenia 2 srednie krajowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Od nadmiaru kasy ...(2018-04-11 15:10) Zgłoś naruszenie 00

  .... w d...ch im się poprzewracało.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie