statystyki

Rząd gotowy na nawałnice

autor: Tomasz Żółciak12.02.2018, 08:02; Aktualizacja: 12.02.2018, 08:09
Mariusz Błaszczak podczas spotkania ze strażakami pracującymi przy usuwaniu zniszczeń po nawałnicy w Suszku

Mariusz Błaszczak podczas spotkania ze strażakami pracującymi przy usuwaniu zniszczeń po nawałnicy w Suszkuźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Ponad pół roku po wakacyjnym kataklizmie władze wreszcie przechodzą do działania.

W sierpniu 2017 r. przez trzy województwa przetoczyły się katastrofalne w skutkach burze. Sześć osób zginęło, a straty oszacowano na ponad 250 mln zł. Zjawisko ujawniło też słabości w zakresie reagowania administracji państwowej oraz służb na tego rodzaju zagrożenia, głównie z powodu skomplikowanych procedur, braku efektywnego przepływu informacji między służbami, a także problemów z ostrzeganiem mieszkańców.

Już po kilku dniach rząd zapowiedział rewolucyjne zmiany w przepisach. Powołano międzyresortowy zespół, który pod kierownictwem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przygotował zbiór wniosków i rekomendacji. Teraz pałeczkę przejął rząd, który szykuje konkretne zmiany w przepisach. Jak słyszymy w MSWiA, w najbliższym czasie do uzgodnień międzyresortowych trafi projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Na razie dokument został ujęty w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

– Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy i aktach wykonawczych ujednolicą rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa niemilitarnego ludności (obrony cywilnej). Zaproponowane przepisy dadzą urzędnikom w urzędach wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych czytelną podstawę do realizacji zadań – zapowiadają autorzy projektu. Jak słyszymy w resorcie, nowe prawo uwzględni rekomendacje międzyresortowego zespołu. A tych jest sporo. Wystarczy, że część z nich znajdzie się w nowej ustawie, a będzie można mówić o niemałej rewolucji.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie