statystyki

USA: Rosja maczała palce w wyborach prezydenckich? Trump będzie przesłuchiwany

autor: Jakub Kapiszewski06.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 06.02.2018, 08:52
Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wezwany przez specjalnego prokuratora, to chętnie się z nim spotka

Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wezwany przez specjalnego prokuratora, to chętnie się z nim spotkaźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MICHAEL REYNOLDS

Donald Trump może wkrótce zostać przesłuchany w ramach śledztwa dotyczącego wpływu Rosji na wybory prezydenckie w USA.

Data przesłuchania nie jest na razie znana. To przedmiot negocjacji między zespołem specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który kieruje dochodzeniem, a prezydenckimi prawnikami. Choć Trump wielokrotnie w mediach społecznościowych nazywał dochodzenie „polowaniem na czarownice”, to jeszcze przed wyjazdem do Davos pod koniec stycznia zapowiedział, że jeśli zostanie wezwany przez specjalnego prokuratora, to chętnie się z nim spotka.

Mueller został specjalnym prokuratorem w maju ub.r. (w USA powołuje się ich do spraw dotyczących najwyższych szczebli władzy; specjalnym prokuratorem był np. Kenneth Starr, który zajmował się romansem Billa Clintona i Moniki Levinsky), po tym jak Trumpa zaczęto powszechnie oskarżać o to, że próbuje ukręcić łeb dochodzeniom w sprawie kontaktów swoich współpracowników z Rosjanami. Grad takich posądzeń spadł na prezydenta zwłaszcza po zwolnieniu szefa FBI Jamesa Comeya.

Dochodzenie Muellera zaowocowało dotychczas zarzutami dla czterech osób. Byłego doradcę Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna oraz publicystę George’a Papadopoulosa oskarżono o składanie fałszywych zeznań – obaj się przyznali. Po kilka zarzutów usłyszeli członkowie sztabu wyborczego Trump – Rick Gates i Paul Manafort.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie