statystyki

Węgry: Zmienili ordynację tuż przed elekcją

autor: jj, Dominik H&#23330.01.2018, 08:07; Aktualizacja: 30.01.2018, 08:25
Ponad połowa Węgrów chce zmiany rządu. Reszta zamierza głosować na Fidesz

Ponad połowa Węgrów chce zmiany rządu. Reszta zamierza głosować na Fideszźródło: ShutterStock

Opozycja miała plan dający cień szansy na pokonanie Fideszu. Ale biuro wyborcze właśnie go storpedowało.

Węgry tuż przed zaplanowanymi na kwiecień wyborami parlamentarnymi zmieniły zasady gry. Najnowsza decyzja Narodowego Biura Wyborczego (NVI) uderza w taktykę opozycji i sprawia, że ma ona jeszcze mniejsze szanse na dobry wynik. Paradoksalnie, chociaż z sondaży wynika, że ponad połowa Węgrów chciałaby zmiany rządu, jednocześnie ponad połowa chce głosować na... rządzący Fidesz.

Słabość opozycji

Opozycja pozostaje bowiem rozbita i pochłonięta sporem o to, kto powinien być jej liderem. Różnice na tej stopie dominują nad sporami ideologicznymi. Co więcej, przeciwnicy premiera Viktora Orbána nie potrafią przedstawić oferty, która zachęciłaby wyborców do oddania na nich głosu. Nie dają też elektoratowi poczucia, że w ogóle mają szanse na zwycięstwo. Z drugiej strony to Fidesz kreuje i narzuca tematy dominujące potem w życiu politycznym. Do tego zaliczamy także akcentowanie, niekoniecznie nachalne, sukcesów rządu. Przykład? Węgrzy otrzymują właśnie imienne listy, w których premier przekonuje ich do nowego pakietu ustaw.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie