statystyki

Davos: Reklama Ameryki w Szwajcarii

autor: Bartłomiej Niedziński29.01.2018, 07:39; Aktualizacja: 29.01.2018, 07:50
„America First” nie znaczy tylko Ameryka. Kiedy USA się rozwijają, rozwija się też świat – uważa Donald Trump

„America First” nie znaczy tylko Ameryka. Kiedy USA się rozwijają, rozwija się też świat – uważa Donald Trumpźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: LAURENT GILLIERON

Amerykański prezydent nie walczył ze zwolennikami globalizacji. Przekonywał, że w USA znów warto inwestować.

Donald Trump zaprezentował się w Davos raczej jak sprzedawca zachwalający dobry produkt niż zajadły przeciwnik globalizacji, którym jest na co dzień. Przemówienie amerykańskiego prezydenta było bardziej koncyliacyjne – i ogólnie lepsze – niż można się było spodziewać.

Piątkowe wystąpienie Trumpa było ostatnim – i najbardziej wyczekiwanym – punktem tegorocznego Światowego Forum Gospodarczego. Po części z tego powodu, że amerykańscy prezydenci w ogóle rzadko przyjeżdżają do szwajcarskiego kurortu (ostatni był Bill Clinton w 2000 r.), ale głównie dlatego, że protekcjonistyczne poglądy i działania Trumpa są zupełnie sprzeczne z obowiązującą w Davos afirmacją globalizacji. W tym roku w roli jej obrońców wystąpili zwłaszcza premierzy Indii – Narendra Modi oraz Kanady – Justin Trudeau oraz prezydent Francji Emmanuel Macron.

– Nie dałbym może Trumpowi oceny celującej, ale w stosunku do tego, czego się spodziewano i czego się obawiano, na pewno przyjęto je z ulgą. Przemówienie nie było prowokacyjne, nie miało silnego przesłania „America First”, a zamiast tego przekonywanie, że Stany Zjednoczone się rozwijają i są dobrym miejscem do inwestowania. Jeśli to tego dodać pojednawcze akcenty, takie że USA mogą rozważyć przyłączenie się do wielostronnych umów handlowych, to więcej niż ktokolwiek się spodziewał – ocenia w rozmowie z DGP Desmond Lachman, analityk American Enterprise Institute, a w przeszłości jeden z dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Świadczy o tym też reakcja audytorium, która z wyjątkiem fragmentu, w którym mówił o wrogich mu, kłamliwych mediach, była w miarę pozytywna.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie