statystyki

Donald Trump decyduje o przyszłości umowy nuklearnej z Iranem

autor: Bartłomiej Niedziński10.01.2018, 07:56; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:41
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Przywrócenie sankcji może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych i wzmocnić władze w Teheranie.

Znów waży się przyszłość porozumienia nuklearnego z Iranem. Prezydent Donald Trump, który nazywa je „jedną z najgorszych umów, jakie podpisały Stany Zjednoczone”, do piątku musi podjąć decyzję, czy przedłuża zawieszenie sankcji na Iran. Ich odnowienie oznacza w praktyce, że umowa przestaje obowiązywać.

Zgodnie z ustawą przyjętą przez amerykański Kongres w 2015 r., gdy kończyły się negocjacje sześciu mocarstw z Iranem, prezydent co 120 dni musi odnawiać zawieszenie sankcji nałożonych na ten kraj w związku z programem nuklearnym, a co 90 dni stwierdzać, czy Teheran wypełnia swoją część umowy. Przewiduje ona m.in., że w zamian za ograniczenie przez Iran programu jądrowego do celów cywilnych i poddanie go międzynarodowej kontroli zostaną zniesione sankcje gospodarcze, w tym embargo na sprzedaż ropy naftowej. Termin na decyzję w sprawie odwieszenia sankcji przypada w piątek, zaś w sprawie wypełniania warunków umowy – w przyszłym tygodniu.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie