Historyczny egzemplarz konstytucji opuścił mury Pałacu Prezydenckiego i został przewieziony do rzymskiego Palazzo Giustiniani, siedziby izby wyższej parlamentu. Tam wyłożono go na tym samym biurku, przy którym ojcowie ustawy złożyli podpisy 27 grudnia 1947 roku. Dokument można będzie oglądać w Sali Konstytucji w czwartek i piątek.

Z okazji 70-lecia ustawy pod patronatem włoskiego rządu od jesieni trwa “Podróż Konstytucji” po całym kraju. Towarzyszą jej organizowane w wielu miastach debaty na temat kolejnych artykułów konstytucji, a także wystawa przypominająca jej historię. Składa się na nią też nagranie poświęconego jej monologu w wykonaniu laureata Oscara Roberto Benigniego, wygłoszonego na scenie festiwalu w San Remo w 2012 roku.

Ekspozycja zaprezentowana została już w Mediolanie, Katanii, Reggio Calabria. Kolejnymi etapami podróży będą Cagliari, Aosta, Wenecja, Florencja, Triest, Asyż, ostatnim zaś- Reggio Emilia, gdzie w 1797 roku powstała włoska flaga.

Z okazji jubileuszu obywatele mogą złożyć „wirtualne” podpisy pod konstytucją, dając w ten symboliczny sposób wyraz poparcia dla niej.

Konstytucja została podpisana po półtora roku prac, do których przystąpiono po zniesieniu monarchii i ustanowieniu republiki. Składa się ze 139 artykułów i 17 końcowych rozporządzeń, między innymi o zakazie odrodzenia partii faszystowskiej i anulowaniu uznawania tytułów arystokratycznych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)