statystyki

Antracyt z Donbasu zalewa całą Unię

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska08.11.2017, 12:02
Gdzie trafiał węgiel z Donbasu?

Gdzie trafiał węgiel z Donbasu?źródło: ShutterStock

W polskiej spółce TD Anthracite splatały się interesy donieckich separatystów i włoskiego biznesu. Przez trzy lata firma zwiększyła obroty 125-krotnie

Polska nie była jedynym państwem Unii Europejskiej, do którego trafiał węgiel z okupowanych przez Rosję obszarów Ukrainy. Wiemy, że eksportowany był do co najmniej pięciu innych krajów UE, w tym Austrii i Włoch. To ważne, ponieważ rzekomy brak importu towarów z samozwańczych republik Zagłębia Donieckiego był dla Komisji Europejskiej argumentem, żeby nie nakładać embarga na handel z tymi terenami.

Na początku roku europoseł PO Jarosław Wałęsa korespondował na ten temat z KE. – Podczas rozmów z odpowiadającą za politykę handlową komisarz Cecilią Malmström zrozumiałem, że dla nich jest ważne, byśmy dodatkowo nie destabilizowali pogrążonego w kłopotach kraju i traktowali go jako całość. Żebyśmy nie uznali, że wschodnia Ukraina nie jest już Ukrainą – mówi DGP Jarosław Wałęsa. W opinii Komisji nałożenie embarga na samozwańcze Doniecką i Ługańską Republiki Ludowe (DRL i ŁRL) mogłoby podawać w wątpliwość integralność terytorialną państwa. Choć z drugiej strony podobne obawy nie przeszkodziły Brukseli zakazać handlu z anektowanym przez Rosję Krymem i Sewastopolem.

Zapytaliśmy rzecznik komisarz Malmström, co zamierzają zrobić z antracytem z Donbasu. Otrzymaliśmy ogólną, nic niewnoszącą odpowiedź, że „UE popiera wysiłki dyplomatyczne zmierzające do wdrożenia porozumień” o rozejmie na Donbasie oraz że każde takie rozwiązanie powinno zakładać „poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”. Gdy dopytaliśmy konkretnie, czy Bruksela uważa import węgla za łamanie sankcji i co zamierza z tym zrobić, nie otrzymaliśmy już odpowiedzi.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie