Lewicowy i antysystemowy blok Unidos Podemos mógłby liczyć obecnie na 15,3 proc. głosów, czyli o blisko 6 punktów procentowych mniej niż w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Spadł on na czwartą lokatę pod względem poparcia społecznego dla ugrupowań reprezentowanych w hiszpańskim parlamencie.

Z sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą Sigma Dos na zlecenie “El Mundo” wynika, że grono osób głosujących w czerwcu ub.r. na ugrupowanie Pablo Iglesiasa zmniejszyło się do października br. o 27,5 proc.

W stosunku do zeszłorocznych wyborów zyskały tymczasem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) oraz Ciudadanos. Oba ugrupowania, sprzeciwiające się dążeniom niepodległościowym Katalończyków, powiększyły odpowiednio swoje poparcie w społeczeństwie o 3,3 i 3,6 pkt procentowych.

Gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałaby je rządząca obecnie Partia Ludowa (PP) premiera Mariano Rajoya, uzyskując 31,4 proc. głosów, czyli o 1,6 pkt procentowych w stosunku do wyborów z czerwca ub.r.

W opublikowanym przez “El Mundo” sondażu na drugim miejscu znalazło się PSOE z poparciem na poziomie 26 proc., na trzecim Ciudadanos (16,7 proc.), a na czwartym Unidos Podemos (15,3 proc.).

Pod względem negatywnych ocen dla liderów ugrupowań w hiszpańskim parlamencie przewodzi lider Unidos Podemos Pablo Iglesias, którego postawę jako złą lub bardzo złą w kryzysie katalońskim ocenia 67 proc. Hiszpanów. Na kolejnych pozycjach są odpowiednio szef Ciudadanos Albert Rivera (40 proc.), Rajoy (33 proc.) oraz lider socjalistów Pedro Sanchez (24,5 proc.).

Zdaniem hiszpańskich komentatorów znaczny spadek poparcia dla Unidos Podemos wynika z chwiejnej polityki tego ugrupowania wobec kryzysu w Katalonii. Z jednej strony blok Iglesiasa sprzeciwiał się ograniczeniu autonomii tego regionu przez Madryt, lecz z drugiej kwestionował prawo do secesji Katalonii od Królestwa Hiszpanii.

“Postawa Podemos w ostatnich tygodniach była dziwna i mało klarowna. Ugrupowanie to próbowało +coś+ ugrać na kryzysie w Katalonii, ale było mało przekonujące w swojej argumentacji i wykazywało się brakiem troski o interes całego kraju” - stwierdzili komentatorzy TVE24, kanału informacyjnego hiszpańskiej telewizji publicznej.

Utworzona w 2014 r. Podemos jest głównym ugrupowaniem bloku wyborczego Unidos Podemos. Sprzeciwia się nierównościom społecznym w kraju i postuluje oparcie hiszpańskiego społeczeństwa o nowy model redystrybucji bogactwa. Partia jest sceptycznie ustosunkowana do obecności Hiszpanii w strukturach Unii Europejskiej i NATO.

Unidos Podemos ma 43 reprezentantów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, szesnastu spośród 266 senatorów oraz pięciu eurodeputowanych w grupie 54 hiszpańskich polityków zasiadających w Parlamencie Europejskim.