statystyki

Wybory w Austrii potwierdzają: Europa zaczyna mówić Kaczyńskim i Orbanem

autor: Jakub Kapiszewski16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 08:38
Austria wybory

Przesunięcie w prawo podobne do tego z Austrii można było zaobserwować również w marcu, podczas wyborów w Holandii.źródło: Associated Press
autor zdjęcia: Ronald Zak

Kryzys migracyjny, radykalizacja nastrojów, niechęć do tradycyjnych ugrupowań. Na Starym Kontynencie zmienił się klimat. Bez względu na to, czy Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) wejdzie do rządu, czy nie, ugrupowanie jest największym zwycięzcą wczorajszych wyborów parlamentarnych nad Dunajem. Sukces ten nie zasadza się jednak tylko na wysokim poparciu (prawie jak w czasach Jörga Haidera), ale przede wszystkim na przesunięciu politycznego centrum w prawą stronę.

Wyzwalaczem tego procesu w Austrii był kryzys migracyjny. Chociaż władze kraju jeszcze pod koniec 2015 r. obstawały przy polityce otwartych drzwi Angeli Merkel, to kilka miesięcy później Austria stanęła na czele buntu, który doprowadził do zamknięcia szlaku bałkańskiego. Ważnym sygnałem dla dwóch głównych ugrupowań na austriackiej scenie politycznej – socjaldemokratów oraz ludowców – było również to, że ich kandydaci odpadli w pierwszej turze ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Wobec odpływu wyborców do FPÖ swoją retorykę zaostrzyli zwłaszcza ludowcy pod wodzą Sebastiana Kurza. Skutecznie.

Symptomatyczna dla przesunięcia politycznego centrum w prawo jest także zgoda kanclerz Merkel na wprowadzenie limitów uchodźców, których rocznie przyjmą Niemcy. To zwrot o 180 stopni, bo nawet kilka dni po niedawnych wyborach politycy CDU zarzekali się, że w ich słowniku nie ma czegoś takiego jak „roczne limity”. Przekonała ich do tego bawarska CSU, która obawia się utraty swojego monopolu na władzę w konserwatywnym landzie.

Przesunięcie w prawo podobne do tego z Austrii można było zaobserwować również w marcu, podczas wyborów w Holandii. Przez wiele miesięcy ugrupowanie premiera Marka Ruttego musiało tam ścigać się w sondażach z wrogim wobec migrantów populistą Geertem Wildersem i jego Partią na rzecz Wolności.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • myślący(2017-10-16 10:50) Zgłoś naruszenie 162

  To nie "Europa zaczyna mówić Kaczyńskim i Orbanem", tylko ludzie zaczynają myśleć. Brawo wyborcy - dosyć oszustw polityków z UE, którzy w tym Eurokołchozie stracili już instynkt zdrowego myślenia. Na szczęście wyborcy powoli otwierają oczy i głosują wedle swojego sumienia.

  Odpowiedz
 • sn(2017-10-16 10:52) Zgłoś naruszenie 152

  To UE rozwala się na błędnej polityce Brukseli , paru kolesi wybranych pomiędzy sobą , którzy narzucają ludom UE , poglądy chyba w amoku , wiadomo po czym . Zamiast konsultować się demokratycznie ,że wszystkimi krajami UE przed podjęciem wielu trudnych decyzji , narzucało się Państwom ,konsekwencje zgubnych decyzji. Najpierw się zaprasza gości bez kontroli w tym terrorystów , a później się wyrzuca, najlepiej do sąsiadów , a dlaczego nie do Afryki , na brzeg ???. Oni nadal z brukselki nie rozumieją swoich błędów ,myślą , że lud ciemny to kupi ,bo oni wiedzą lepiej ???.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mówienie Kaczyńskim i Orbanem....(2017-10-16 09:24) Zgłoś naruszenie 102

  Nie no pewnie...... otwórzmy granice i weźmy z 10 milionów

  Odpowiedz
 • abcd(2017-10-16 20:50) Zgłoś naruszenie 41

  Lewactwo to ciemniactwo. Nie wierzysz? Uśmiechasz się? Myślisz, że to taki żart? To prawda, a ty powinieneś być przerażony. To takim ludziom społeczeństwa Europy powierzyły swoją przyszłość. http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Lewactwo_%E2%80%93_przyczyny_politycznego_ob%C5%82%C4%99du_(Lyle_Rossiter)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie