"Strategiczny Przegląd Obronny, który w tym roku został przeprowadzony w siłach zbrojnych RP, ukazał konieczność reorientacji, modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł" - podkreślił minister obrony narodowej.

Przypomniał, że docelowo na armię wydawać będziemy 2,5 proc. PKB rocznie.

"Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie co to jest wojna, Polska nie chce wojny i dlatego z taką determinacją, z takim zaangażowaniem, z takim wysiłkiem rząd RP przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii" - powiedział Macierewicz.

Minister poinformował, że podczas targów w Kielcach zostanie podpisany kontrakt na dostarczenie polskiej armii 53 tysięcy karabinów Grot (karabin MSBS-5,56, czyli modułowy system broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm - PAP). Produkowane są one przez Fabrykę Broni "Łucznik" Radom, spółkę należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Groty - jak zapowiedział szef MON - trafić mają do wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej.

Macierewicz ocenił, że Groty nie ustępują najnowocześniejszym karabinom na świecie.