statystyki

Borys Budka: Nie gram dla siebie. Gram dla zespołu [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti24.08.2017, 19:53; Aktualizacja: 25.08.2017, 07:29
Borys Budka, fot. Maksymilian Rigamonti.

Borys Budka, fot. Maksymilian Rigamonti.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zdaję sobie sprawę, że jest presja, żeby zmieniać PO, żeby tylko młodzi, nowi byli twarzami partii. Powtarzam w kółko, że sam PESEL nie wygra - stwierdza w wywiadzie z Magdaleną Rigamonti Borys Budka, poseł, prawnik, ekonomista, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. W rządzie Ewy Kopacz pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

Pan jest wnukiem Władysława Gomułki?

Tak zaczynamy?

Hm.

To chyba jedno z najohydniejszych kłamstw na mój temat.

Podobny pan jest.

Nie sądzę. Jakiś oszołom udający polskiego patriotę to wymyślił. Pewnie taki, co chodzi z napisem na koszulce „Polska Walcząca”, ale nie zna daty wybuchu powstania warszawskiego. To jest poziom drugiej strony – nie ma argumentów merytorycznych, nie potrafi się dyskutować, to się wymyśla różne draństwa i bzdury.

Widzę, że to pana rusza.

Rzadko kiedy ktoś wzbudza moją agresję. Ludzie mają prawo mnie obrażać, mówić, co o mnie myślą. Mogą mnie wyzywać od komuchów, ubeków, bo po mnie to spływa. W 1989 r. miałem 11 lat, więc ani komuchem, ani ubekiem być nie mogłem. Jednak myślę, że gdybym spotkał tego kogoś, kto wymyślił, że jestem wnukiem Gomułki, to nie ręczę za siebie. Delikatnie mówiąc – doszłoby do rękoczynów. A wie pani dlaczego? Bo niezwykle szanuję pamięć o obydwu, nieżyjących już, moich dziadkach. Zresztą ci, którzy mnie obrażają, najpierw zrobili ze mnie syna Gomułki, potem jednak sprawdzili, że urodziłem się w 1978 r.

Gomułka zmarł w 1982 r.

Mój ojciec to Józef Budka. Najlepszy tata na świecie!

Szef lokalnych struktur PSL w Wadowicach.

Tak, powiatowych. I nawet jest w koalicji z PiS. A Wadowicami rządzi fajny człowiek, burmistrz Klinowski. Lewak, jak o nim mówią, bo walczył o legalizację marihuany. Wadowice to bardzo specyficzne miasto. Tato był samorządowcem, działał w polityce, mama zawsze od polityki stroniła, ale za to zaraziła mnie miłością do prawa. Tato od 1990 r. był dwie kadencje radnym w Zabrzu, wiedziałem więc, co to są uchwały, co to jest samorządność. Pamiętam, jak zmieniano nazwy ulic, jak dwie noce uchwalano podatek od posiadania psów.

Ojciec miał ogólnopolskie ambicje?

Startował dwukrotnie do Sejmu – z Unii Pracy i Samoobrony – ale mu się nie powiodło.

Teraz pan te jego ambicje realizuje.

Bardzo mi kibicuje.

Mówię o tym, że jemu nie wyszło...

Dlatego tak bardzo cieszył się, gdy mnie udało się wejść do Sejmu z 11. miejsca na liście. Ale ojciec był zawsze bardziej lewicowy niż ja. Z przekonania.

Pan jest jaki?

Centrowy. Dla mnie wzorem byli Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki.

Lech Wałęsa?

Mniej. Kiedy był spór Mazowiecki – Wałęsa, to byłem za Mazowieckim.

Był pan 12-latkiem.

I nosiłem znaczek popierający Mazowieckiego. Pamiętam też 1992 r. Spotkałem w pociągu posła Świtonia, który pokazywał tajne listy agentów ujawnione przez Macierewicza. Ale nie myślałem o polityce, tylko o tym, żeby się uczyć, dostać na studia, potem zrobić doktorat. Chciałem też wykładać na uczelni.

I być radnym.

Byłem pewien, że sama polityka to za mało, że jak się chce coś zmieniać, np. w prawie, to trzeba to prawo znać. Skończyłem studia i w tym samym roku zostałem radnym. Wtedy też rozpocząłem pracę na uczelni, rok później – aplikację radcowską.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (19)

  • za kraty(2017-08-24 21:22) Zgłoś naruszenie 339

    Ten pajac jeszcze nie siedzi za kratami? Jak to jest? Czy my żyjemy w państwie prawa, skoro osoby szkodzące Polsce bezkarnie chodzą po ulicach.

    Odpowiedz
  • Bert(2017-08-24 21:18) Zgłoś naruszenie 3110

    Na załączonym zdjęciu widzimy zdrajcę, który dla ocieplenia wizerunku zgrywa idiotę.

    Odpowiedz
  • mam ten kraj w tyle(2017-08-24 21:26) Zgłoś naruszenie 278

    Powinien robić w reklamie denaturatu, jak patrzę na niego zawsze przypomina mi się naklejka rumu na kościach

    Odpowiedz
  • kp(2017-08-25 03:42) Zgłoś naruszenie 206

    Szczery jak czekista.

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2017-08-24 21:13) Zgłoś naruszenie 195

    Zdarza się czasami,że ludzie z fizjonomii są podobni do siebie,nie będąc ze sobą spokrewnieni i odwrotna sytuacja też ma miejsce.Pan Budka z cechami fizycznymi przypomina Władysława Gomułkę.Tak też bywa w życiu,ale każda potwora znajdzie swego amatora ,jak mówi ludowe przysłowie.Z drugiej strony wygląd lidera PO,przypadł do gustu wyborcom(druga kadencja w parlamencie}Reasumując nie ma powodu,żeby aż tak się denerwować i używać w wywiadzie zwłaszcza z kobietą słów knajackich.A ,tak na marginesie ,co niektórzy mówią,że pan poseł Budka to wypisz wymaluj Gargamel.

    Odpowiedz
  • niki(2017-08-25 06:56) Zgłoś naruszenie 185

    gra dla zespołu-rus i prus! tępak!

    Odpowiedz
  • chyba zespół Tanie Dranie(2017-08-25 07:38) Zgłoś naruszenie 183

    jest taki tekst tanie dranie niesłychanie... ech Budka skąd żeś się wziął i do czego zmierzasz?

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-08-24 20:53) Zgłoś naruszenie 153

    Wszyscy w polityce "grają zespołowo" tylko nikt nie wie dla jakiego "zespołu" . Pewne jest jedno, nie jest nim naród polski. Co do teorii uzależniania tego co ma się w głowie od daty urodzenia to jedyną odpowiedzą może być LOL

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anty idioten(2017-08-24 21:35) Zgłoś naruszenie 155

    Dupka robys

    Odpowiedz
  • Krówka polska(2017-08-25 08:38) Zgłoś naruszenie 142

    A na plaży mi się marzy, budka jak ze snów, co ma wszytskich nas, za stado krów !!!!

    Odpowiedz
  • pempika(2017-08-25 10:50) Zgłoś naruszenie 142

    Panie Budka grasz Pan fałszywie.

    Odpowiedz
  • ANDRZEJ(2017-08-25 10:20) Zgłoś naruszenie 132

    A kto byy się przyznał że jest benkartem Gomułki

    Odpowiedz
  • Fizyczny (2017-08-25 20:12) Zgłoś naruszenie 121

    Nic dobrego napisać o tym pajacu nie mogę. Szkoda że inteligencja u niego nie idzie w parze z wykształceniem. Już wiem skąd pochodzi nazwa oszołom.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-08-26 08:14) Zgłoś naruszenie 110

    ....Borysku --nieprawda -grasz dla siebie i dla swojego klanu ,Reszte Narodu masz w dup...: To przez Ciebie ludzi nie stać na dostęp do Sądów ze względów ekonomicznych...Gdy Tusk stwierdził że jak ludzie bedą się sądzić o emerytury to podniesie koszty sądowe Ty jak Mister " Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. patrz także Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat.. --wówczas od 10 000zl sporu wprowadziłeś aż 36% gaży adwokackiej (było 12%) tłumaczać to (mialy być to min stawki -4krotnie możliwe do podniesienia) inflacją ,ale inflacja kwoty sporu nie dotyczyla -prawda? ,dotyczy natomiast kasty prawniczej. Ponadto panie Budka są to sprawy statystycznie najczęściej spotykane. Mówisz bo studia pawnicze są drogie - a Ja Ci odpowiem tak -są celowo drogie aby gownie to majetne dzieci rodzin Mecenasów mogły je kończyć --hołota Out" Ps przed II turą wyborów Komorowski się obudził z letargu i nagle ogłosił-: „ Bronisław Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia .--gdzie przezdtem była Twoja wrażliwość?.

    Odpowiedz
  • AA(2017-08-25 11:25) Zgłoś naruszenie 101

    Powiedz tow. Borysławie jak to naprawdę z wiceminister było... podobno zaszczuli ją sędziowie pracujący w MS, formalnie jej podwładni, a w praktyce...

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-08-25 15:58) Zgłoś naruszenie 92

    jak to boli, jeżeli kłamstwo jego dotyczy, ale jeżeli pisze bzudrne kłamstwa na innych to już nie boli, wstyd za takiego posła, który szkodzi POlsce poprzez fałszywą propagandę w mediach niemieckich

    Odpowiedz
  • Bolek(2017-08-25 14:19) Zgłoś naruszenie 81

    A czy Józef Budka też taki ładny?

    Odpowiedz
  • krzyś(2017-08-26 09:27) Zgłoś naruszenie 70

    Budka tak jak Petru dołączył do grona kapusi - jednym słowem to ******i.

    Odpowiedz