Podatek od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach nie będzie pobierany przez dwa lata licząc od 12 sierpnia br. - wynika z projektu rozporządzenia przekazanego w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów do uzgodnień międzyresortowych.

Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników opublikowano w poniedziałek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

"Z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 r., kierując się uzasadnionym interesem publicznym, jak również ważnym interesem podatników minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie ww. delegacji, postanowił zaniechać w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Wskazano, że szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych znajduje się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 17 sierpnia 2017 r.

"Poszkodowani w wyniku działania żywiołu na terenie gmin wyszczególnionych w ww. rozporządzeniu, jak również podatnicy będący małżonkami, zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły w wyniku tego żywiołu, nie będą zobligowani do zapłaty podatku z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy o wartości przekraczającej kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn" - napisano.

"Rozporządzenie ma zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r." - dodano. Resort finansów zaznaczył, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Ministerstwo Finansów 21 sierpnia przesłało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników. Ministerstwo Finansów oczekuje na ewentualne opinie resortów do 22 sierpnia, po czym niezwłocznie planowane jest podpisanie rozporządzenia przez Ministra Rozwoju i Finansów.

Z informacji przekazanych przez Pawła Jurka z biura prasowego resortu finansów wynika, że niektóre darowizny mogą korzystać ze zwolnienia bez względu na rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku, bądź jego brak.

"Polskie przepisy jasno wskazują, że każdy może przekazać niespokrewnionej osobie/rodzinie nieopodatkowaną darowiznę do kwoty 4902 zł. Kwota ta dotyczy każdej osoby, a zatem, gdy mamy do czynienia z wieloosobową rodziną kwotę należy pomnożyć przez liczbę jej członków" - poinformował Paweł Jurek. "W zdecydowanej większości przypadków pomoc w postaci darowizn jest zatem zwolniona z podatku" - ocenił.

Przyznał, że w niektórych sytuacjach kwoty nieopodatkowanej darowizny mogą zostać jednak przekroczone. "Wówczas możliwe jest nawet całkowite umorzenie należnego podatku. Pozwalają na to przepisy, a decyzję o umorzeniu za zgodą właściwego wójta, burmistrza, bądź prezydenta, podejmuje naczelnik urzędu skarbowego. Ewentualne dochody z darowizn są bowiem dochodami gmin" - wyjaśnił.

"Decyzje podejmowane są w każdej sprawie indywidualnie w oparciu o analizę konkretnej sytuacji" - dodał Paweł Jurek.

W sobotę Ministerstwo Finansów poinformowało, że wydane zostanie rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku z tytułu darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach.

W wyniku nawałnic, które dwa tygodnie temu przeszły nad Polską zginęło sześć osób, a 55 zostało rannych, w tym 16 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4,5 tys. budynków, z czego ponad 3,5 tys. to budynki mieszkalne.