statystyki

Jak zostać poddanym brytyjskiej królowej

autor: Jakub Kapiszewski26.06.2017, 07:49; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:00
Theresa May powiedziała, że obywatele UE mieszkający na Wyspach pięć lat będą mogli się ubiegać o status osoby osiedlonej.

Theresa May powiedziała, że obywatele UE mieszkający na Wyspach pięć lat będą mogli się ubiegać o status osoby osiedlonej.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STEPHANIE LECOCQ

Londyn przedstawi dzisiaj szczegółowe propozycje przepisów dotyczących przyszłości obywateli UE w Wielkiej Brytanii.

Dokument ma zawierać propozycje konkretnych rozwiązań, jakie będą regulowały status obywateli Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie. Dokumentu nie należy jednak traktować jako finalnego zestawu reguł. Kwestia wzajemnego uznania praw obywateli UE w UK oraz UK w UE będzie bowiem jeszcze przedmiotem negocjacji. Nad brytyjską propozycją pochylą się unijni negocjatorzy podczas kolejnej rundy rozmów Brukseli z Londynem zaplanowanej na 10 lipca. Wcześniej dowiemy się, co myślą o nich unijni liderzy.

Dziś zostaną uściślone zapowiedzi premier Theresy May, jakie padły w czwartek podczas szczytu w Brukseli. Szefowa brytyjskiego rządu zapowiedziała, że każdy obywatel UE przebywający na Wyspach minimum pięć lat będzie mógł się ubiegać o specjalny, nowy status osoby osiedlonej, który zagwarantuje dożywotnie prawo dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji, świadczeń socjalnych i emerytalnych. Kluczowa jest data graniczna, która jeszcze nie została wyznaczona. Wszyscy, którzy do tego momentu mieszkali w Królestwie pięć lat, będą mogli automatycznie zgłosić się po status osoby osiedlonej. Ci, których pobyt w tym dniu będzie krótszy, będą mogli zostać do czasu, aż nabędą prawo do ubiegania się o nowy status. Natomiast dla osób, które pokonają kanał La Manche po tej dacie, przewidywany jest okres łaski, prawdopodobnie dwa lata, w trakcie których będą musieli uporządkować swój status prawny – a więc na przykład zdobyć pozwolenie na pracę.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie