Pierwsza z maszyn G550 ma nosić imię księcia Józefa Poniatowskiego; patrona wyłoniono w konkursie na nieoficjalną nazwę, ogłoszonym przez MON. Napłynęło na niego ok. 1,4 tys. propozycji. Oprócz Poniatowskiego, patronami maszyn zostali także: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Kazimierz Pułaski.

"Uroczystość przeprowadzenia pierwszego samolotu dla najważniejszych osób w państwie do Polski planowana jest 21 czerwca na warszawskim Okęciu" – powiedział wiceminister. Jak dodał, nie będzie to "nadzwyczajna, wielka feta”, ale "godne, spokojne przyjęcie".

"Są pewne zwyczaje w lotnictwie, typu przejazd przez kurtynę wodną i uroczyste nadanie imienia" – powiedział.

MON podpisało umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie w listopadzie ub.r. Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Umowa obejmuje dostarczenie samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji. Gulfstream G550 to typowy tzw. samolot dyspozycyjny. Jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maks. sięga 12,5 tys. kilometrów.

W marcu 2017 r. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany).