W Czechach eskaluje konflikt o kontrowersyjnego wicepremiera

autor: Klara Klinger10.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.05.2017, 07:46
Premier Czech Bohuslav Sobotka

Premier Czech Bohuslav Sobotkaźródło: ShutterStock

Spór premiera z prezydentem może doprowadzić do przedterminowych wyborów. Szef państwa jest oskarżany o łamanie konstytucji.

Czeski premier Bohuslav Sobotka od tygodnia próbuje odwołać swojego zastępcę, ministra finansów Andreja Babiša. Prezydent Miloš Zeman robi, co może, żeby do tego nie dopuścić. To wbrew konstytucji – uważają opozycja i prawnicy. Wczoraj prezydent ogłosił, że dymisję uzna, ale pod jednym warunkiem: premier musi najpierw znaleźć sposób na anulowanie umowy koalicyjnej. Poza tym – jak podkreśla – priorytetem jest dla niego wyjazd do Chin. Sprawami krajowymi Zeman chce się zająć po powrocie w drugiej połowie maja.

Wszystko zaczęło się tydzień temu, kiedy socjaldemokratyczny premier Czech Bohuslav Sobotka zagrał va banque i ogłosił, że podaje się do dymisji. Uważał, że dzięki temu doprowadzi do rekonstrukcji rządu i odsunięcia od władzy wicepremiera Andreja Babiša, miliardera i lidera koalicyjnej centroprawicowej partii ANO (w skład koalicji oprócz ANO i socjaldemokratów wchodzi jeszcze Unia Chrześcijańska i Demokratycznej – Czechosłowacka Partia Ludowa). Premier zarzuca biznesmenowi nielegalne operacje finansowe.

Babiš kupił obligacje wyemitowane przez należący do niego koncern spożywczy Agrofert, warte 1,5 mld koron (237 mln zł). W 2013 r., kiedy doszło do transakcji, nie były one opodatkowane. Zdaniem premiera po pierwsze nie wiadomo, skąd Babiš miał na to pieniądze, a po drugie chodziło jedynie o uniknięcie opodatkowania dywidendy. Sobotka uważa, że w takiej sytuacji biznesmen nie powinien dłużej sprawować funkcji głównego księgowego kraju, bo tkwi w konflikcie interesów. Jako minister finansów sprawuje władzę nad nadzorem skarbowym, który miałby wyjaśniać jego własną sprawę.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie