Osoby niesłyszące mogą skontaktować się z Kancelarią Prezydenta RP w języku migowym dzięki aplikacji tłumacza migowego dostępnej na stronie www.prezydent.pl - poinformowała w poniedziałek KPRP.

Żeby skorzystać z kontaktu w języku migowym, trzeba wywołać okno połączenia wideo za pomocą odnośnika udostępnionego w dziale "Dla niesłyszących" lub w zakładce "Kontakt" umieszczonych na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

"Po nawiązaniu komunikacji wizualnej, tłumacz połączy się w Państwa imieniu z Kancelarią Prezydenta RP telefonicznie. Połączenie można nawiązać klikając w banner umieszczony na stronie internetowej lub poprzez zainstalowanie na swoim telefonie aplikacji Migam i wybranie Kancelarii Prezydenta RP (rozwiązanie dla systemów Android oraz IOS)" - wyjaśnia KPRP.

Bez względu na sposób nawiązania kontaktu, osoba głucha łączy się poprzez wideokonferencję z realnym tłumaczem Migam, który następnie dzwoni do Kancelarii i w imieniu osoby niesłyszącej, będąc przekaźnikiem informacji, rozmawia z urzędnikiem.

Aplikacja została stworzona przez firmę Migam, która wzięła udział w pierwszej, ubiegłorocznej edycji wydarzenia „Start-upy w Pałac­u". We wtorek odbędzie się druga edycja tego projektu.

W spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim weźmie udział dziesiątka najlepszych innowacyjnych projektów, wybrana podczas otwartej rekrutacji. Mogły się do niej zgłosić polskie start-upy, oferujące produkty lub usługi dla biznesu, istniejące na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadające przynajmniej gotowy prototyp oraz model biznesowy.

Z kilkuset zgłoszeń Rada Fundacji Startup Poland oraz Rada Programowa Fundacji wytypowały w głosowaniu 33 projekty. Do Kancelarii Prezydenta RP i Zarządu Fundacji Startup Poland należała ostateczna decyzja o wyborze finałowej dziesiątki, która jutro wystąpi w Pałacu Prezydenckim.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, podczas spotkania, organizowanego wspólnie z Fundacją Startup Poland, swoje produkty i usługi zaprezentują na scenie przedstawiciele start-upów działających w modelu B2B (biznes dla biznesu).

Każdy start-up będzie mógł przedstawić swoje możliwości oraz zachęcić potencjalnych inwestorów do wspólnych projektów. Ponadto każdy finalista otrzyma z rąk prezydenta specjalny „paszport” uprawniający do udziału w jednej z misji gospodarczych głowy państwa.(PAP)