Większość polskich lekarzy deklaruje, że jest gotowa oddać szpik kostny do przeszczepu dla swojego pacjenta - wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal medyczny Konsylium24.pl

Według sondażu, 61 proc. ankietowanych lekarzy - którzy nie mają medycznych przeciwwskazań - deklaruje, że oddałoby szpik dla swojego pacjenta. Nie zgodziłoby się na to 14 proc. badanych medyków. Co czwarty (25 proc.) respondent ma w tej kwestii wątpliwości.

Wielu spośród lekarzy, którzy są gotowi oddać szpik swoim pacjentom, twierdzi, że zgłosili się już do banków szpiku. Podkreślają, że jest to najpiękniejszy dar jaki można ofiarować komuś potrzebującemu. Wspominają również, że dużo łatwiej jest podjąć decyzję o zgłoszeniu do Banku w sytuacji, gdy samemu spotka się z cierpieniem potrzebującej transplantacji osoby, pracując na oddziale hematologicznym lub mając taką osobę w najbliższej rodzinie.

Niektórzy lekarze przytaczają również sytuacje ze swoich oddziałów, gdzie cały personel zgłosił się do banku szpiku, szukając dawcy dla umierającego pacjenta.

W poniedziałek obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji. Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii prof. Wojciech Rowiński poinformował PAP, że liczba przeszczepów wzrosła w 2008 r. o 20 proc. w porównaniu do roku 2007.

"Natomiast w 2007 roku spadła o 45 proc. w porównaniu do roku 2005, kiedy osiągnęła najlepszy wynik. Aby osiągnąć poziom pożądany, liczba przeszczepów powinna wzrosnąć jeszcze o 30 proc. Sto procent zapotrzebowania nie osiąga się w żadnym państwie na świecie" - podkreślił prof. Rowiński.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 15-25 stycznia 2009 roku na grupie 432 polskich lekarzy korzystających z największego portalu społecznościowego dla lekarzy - Konsylium24.pl, który zrzesza ponad 5 tys użytkowników.