Dopłatami są dodatkowe wpłaty wspólników na rzecz spółki z o.o. Wynikają one z umowy spółki i są zarządzane przez wspólników. Wysokość i termin uiszczenia określa uchwała wspólników. Obowiązek powstania dopłat może przewidzieć umowa spółki, która określa liczbowo wysokość dopłaty w stosunku do każdego udziału, stosując przy tym zasadę proporcjonalności. Natomiast dopłatę powinni przewidzieć wspólnicy na mocy uchwały. Obie te przesłanki powinny zaistnieć łącznie. Wspólnicy w uchwale muszą określić wysokości i terminy uiszczania dopłat. W razie opóźnienia wpłaty wspólnik musi uiścić odsetki, a nawet odszkodowanie.
Dopłaty mogą być zarządzane wielokrotnie, aż do górnej granicy dopłat określonej w umowie. Powinny być nakładane równomiernie w stosunku do udziałów wspólników.
Nie powiększają dotychczasowych udziałów wspólników w kapitale zakładowym i tym samym nie zwiększają samego kapitału zakładowego spółki. Zawsze mogą zostać wycofane ze spółki. Jeżeli nie zostanie podjęta uchwała o zwrocie dopłat, to wspólnicy nie mają roszczenia do spółki, aby zwróciła te kwoty.

Zarząd spółki może wykorzystywać dopłaty przede wszystkim jako kapitał obrotowy, w celu zapewnienia spółce płynności finansowej.
Dopłaty nie mogą zostać zwrócone w razie konieczności pokrycia straty bilansowej, która została wykazana w sprawozdaniu finansowym spółki.
O zwrocie dopłat spółka powinna zawiadomić wspólników i wierzycieli, zamieszczając ogłoszenie w pismach przeznaczonych do ogłoszeń spółki. Wypłata pieniędzy z tytułu zwrotu dopłat powinna nastąpić nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od publikacji tego ogłoszenia.
Nie można zwrócić dopłaty tylko niektórym wspólnikom bądź wypłacić ją tylko niektórym na bardziej korzystnych zasadach. Przy wypłacie należy zachować zasadę proporcjonalności kwot, które wpłacili poszczególni wspólnicy w stosunku do ich udziałów.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dopłaty funkcjonują także (choć w mniejszym zakresie) w spółce akcyjnej. Uiszczają je akcjonariusze w zamian za przyznanie szczególnych uprawnień ich dotychczasowym akcjom.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 97, poz. 1037 z późn. zm.).