"Chcę wyrazić się jasno. Szkocja nie ma kompetencji, by negocjować z Unią Europejską. Hiszpania jest przeciwna jakimkolwiek negocjacjom z kimkolwiek innym niż rząd Wielkiej Brytanii" - powiedział Rajoy.

"Ja jestem temu zdecydowanie przeciwny, zdecydowanie przeciwne są temu traktaty i wierzę, że każdy jest temu zdecydowanie przeciwny" - zaznaczył.

Z szefową rządu Szkocji Nicolą Sturgeon spotkał się w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Rozmawiał z nią o konsekwencjach ubiegłotygodniowego referendum w sprawie Brexitu. Choć Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej, aż 62 proc. Szkotów było w tym głosowaniu przeciwnych Brexitowi. Szkocki rząd zapowiedział, że zrobi wszystko, by zapobiec wyjściu Szkocji ze Wspólnoty i nie wykluczył powtórzenia referendum w sprawie odłączenia się od Wielkiej Brytanii. W poprzednim plebiscycie w tej sprawie w 2014 roku większość Szkotów głosowała za zachowaniem unii politycznej z Londynem.

Jak zauważa AFP, władze centralne Hiszpanii same zmagają się z tendencjami separatystycznymi. Władze Katalonii domagają się przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości tego regionu autonomicznego, które mogłoby doprowadzić do rozpadu Hiszpanii.(PAP)

ulb/ kar/