Odznaczonych zostało łącznie 31 osób, w tym dwie pośmiertnie. To przede wszystkim działacze „Solidarności” z lat 80. XX w. oraz „Solidarności Walczącej” i Komitetu Obrony Robotników.

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie nadawane przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN. Honorowani nim są działacze opozycji z czasów PRL. Przyznawane jest za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Jak powiedział podczas uroczystości wręczenia odznaczeń prezes IPN Łukasz Kamiński, postawa uhonorowanych wpisuje się w księgę polskiej walki o wolność. „Byliście państwo kolejnym pokoleniem, które broniło polskiej wolności. Krzyż Wolności i Solidarności to jedyne polskie odznaczeniem, które wprost odnosi się do dwóch wielkich wartości: wolności i solidarności. Te dwie wartości towarzyszyły wszystkim, którzy sprzeciwili się komunistycznej dyktaturze” - mówił Kamiński.

List do uczestników uroczystości napisał marszałek senior i przewodniczący „Solidarności Walczącej” Kornel Morawieckie. „Wszystkich nas łączyła Polska i dwie wielki idee – wolność i solidarność; pragnęliśmy ich jak powietrza. Potraktujcie dzisiejsze odznaczenia jako zobowiązanie do pracy na rzecz silniejszej, bardziej wolnej i solidarnej Polski” - napisał Morawiecki.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.(PAP)