Wicepremier Nurettin Canikli nazwał ponadto słowa papieża nieprawdziwymi i "wielce niefortunnymi".

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w niedzielę, że Stolica Apostolska nie otrzymała dotychczas żadnej oficjalnej skargi od władz Turcji. W odpowiedzi na reakcję tureckiego wicepremiera zaznaczył, że w słowach i działaniach Franciszka nie ma nic, co sugerowałoby mentalność krzyżowców. "Papież nie uczestniczy w krucjatach - powiedział ksiądz Lombardi. - Nie powiedział niczego przeciw Turkom".

Podczas swojej trzydniowej pielgrzymki do Armenii papież w przemówieniu do władz nazwał ludobójstwem rzeź Ormian w imperium osmańskim w czasie pierwszej wojny światowej; sformułowane to zawsze budzi protesty Turcji.

Historycy powszechnie reprezentują pogląd, że masakra chrześcijańskich Ormian była pierwszym aktem ludobójstwa w XX wieku. Strona turecka kwestionuje nie tylko termin ludobójstwo, lecz także liczbę ofiar, twierdząc, że jest ona zawyżana. Przyznaje jedynie, że w walkach między Turkami a Ormianami było wiele ofiar po stronie Ormian, ale mówi o ofiarach wojny domowej i zamieszek. (PAP)

ulb/ ap/