statystyki

Mężczyzna planujący zamach we Francji był skazany w lipcu w Brukseli

25.03.2016, 11:26; Aktualizacja: 25.03.2016, 11:26
Bruksela

Mężczyzna planujący zamach we Francji był skazany w lipcu w Brukseli źródło: PAP/EPA

Mężczyzna, zatrzymany w czwartek w związku z planowaniem zamachu we Francji, został skazany zaocznie w lipcu ub. roku w Brukseli wraz z mózgiem zamachów w Paryżu w listopadzie Abdelhamidem Abaaoudem, który zginął z rąk policji - podały w piątek źródła policyjne.

Reklama


Reklama


Mężczyznę, zidentyfikowanego jako Reda K., zatrzymała w czwartek wieczorem francuska policja w jednym z mieszkań w regionie Paryża podczas operacji sił bezpieczeństwa. Na miejscu znaleziono niewielką ilość materiałów wybuchowych.

"Na tym etapie żaden namacalny element nie łączy tego planu (zamachu) z zamachami w Paryżu i Brukseli" - powiedział w czwartek wieczorem minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve.

Poinformował również, że aresztowany to obywatel Francji, podejrzany o przygotowywanie ataku i przynależność do siatki terrorystycznej, planującej uderzenie we Francji. "Aresztowany odgrywał kluczową rolę w tych planach" - podkreślił Cazeneuve. Jego zatrzymanie poprzedziło wielotygodniowe śledztwo. Według policji mężczyzna był powiązany z dżihadystami.

W lipcu 2015 r. w Brukseli toczył się proces siatki dżihadystycznej kierującej bojowników do Syrii - podaje agencja AFP. W procesie tym Reda K. dostał zaocznie 10 lat więzienia.

Z kolei mózg zamachów w Paryżu z 13 listopada, 28-letni Abdelhamid Abaaoud, Belg pochodzenia marokańskiego, który zginął pięć dni później w operacji oddziałów antyterrorystycznych w Saint-Denis na obrzeżach Paryża, został zaocznie skazany na 20 lat więzienia. Abaaoud uczestniczył w walkach w Syrii.

W sumie w procesie tym zostało skazanych 28 osób. Siatką kierował mieszkaniec Brukseli, 41-letni Chalid Zerkani - podaje AFP.

Po aresztowaniu Redy K. francuscy policjanci przeprowadzili w nocy z czwartku na piątek rewizje w jednym z budynków w Argenteuil, na północnych przedmieściach Paryża.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • zbylu(2016-03-25 18:09) Odpowiedz 00

    Belgia to tak naprawde Al Belgis jest tam wiecej meczetow niz w Watykanie to juz nie jest kraj europejski,Belgia to wylegarnia terrorystow i zatwrdzialego islamu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama