statystyki

Wpadek Dudy na A4: Autostrada ponownie zamknięta. Śledczy wznowili czynności

06.03.2016, 09:42
limuzyna prezydenta zdjęcie

Do piątkowego zdarzenia doszło w czasie przejazdu prezydenckiej kolumny autostradą A4 na terenie woj. opolskiegoźródło: PAP

W niedzielę od godz. 8 zamknięta dla ruchu została autostrada A4 między węzłami Opole Zachód i Brzeg w kierunku Wrocławia. Ma być nieprzejezdna przez trzy godziny. Wznowiono tam czynności śledczych ws. piątkowego incydentu z udziałem pojazdu, którym jechał prezydent Andrzej Duda.

Reklama


Reklama


Do piątkowego zdarzenia doszło w czasie przejazdu prezydenckiej kolumny autostradą A4 na terenie woj. opolskiego - w jednym z pojazdów uszkodzeniu uległa opona. Prezydentowi, ani żadnej z towarzyszących mu osób nic się nie stało. Przyczyny zdarzenia badają prokuratura, policja i Biuro Ochrony Rządu.

W sobotę autostrada A4 była zamknięta przez ok. sześć godzin – między godz. 13 a 19. Wyłączony był właśnie odcinek między węzłami Opole Zachód i Brzeg, ale w kierunku Katowic. Śledczy prowadzili tam czynności związane z piątkowym incydentem.

Jak poinformowała PAP w niedzielę rzecznik opolskiej Prokuratury Okręgowej Lidia Sieradzka, w niedzielę czynności będą prowadzone ponownie.

Rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Michał Wandrasz podał, że w niedzielę zamknięty ma być odcinek autostrady między węzłami Opole Zachód i Brzeg, ale na odcinku prowadzącym w kierunku Wrocławia. Dodał, że z informacji uzyskanych od policji wynika, że zamknięcie autostrady ma potrwać trzy godziny.

Zamknięcie fragmentu autostrady potwierdziły PAP służby drogowe oraz dyżurny policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Policja zorganizowała objazdy drogą krajową nr 94.

W sobotę Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła śledztwo ws. incydentu z udziałem pojazdu, którym jechał prezydent Duda. Śledztwo dotyczy nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Jak wyjaśniała Sieradzka póki co nikomu nie postawiono zarzutów, bo postępowanie prowadzone jest w sprawie.

Śledztwo dotyczy artykułu 174 paragraf 2 Kodeksu Karnego, który mówi o nieumyślnym sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 3 lat więzienia. „W tej chwili zabezpieczane są wszelkie ślady i dowody w tej sprawie. Musimy ustalić, dlaczego doszło do zdarzenia żeby móc ustalić, czy ktoś za to odpowiada” – wyjaśniała w sobotę prokurator Sieradzka.

Pierwsze czynności w tej sprawie w piątek wykonywała Prokuratura Rejonowa w Brzegu, na terenie której doszło do zdarzenia. „Jeszcze w piątek prokurator z Brzegu był na miejscu zdarzenia i robił oględziny. Odbywało się to pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu” – mówiła Sieradzka.

W sobotę czynności w sprawie prowadziły już wspólnie Prokuratura Rejonowa w Brzegu i Prokuratura Okręgowa w Opolu. W sobotę też postępowanie przejął Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu. (PAP)

kat/ mok/

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • dziadek Franek(2016-03-06 10:45) Odpowiedz 53

  Nie ma przypadków, są tylko znaki, wczorajsze wydarzenia na autostradzie A4 wywołały od razu reakcje ludzi samodzielnie myślących . Zacznijmy od podstawowego pytania - ile może być warte ludzkie życie dla kogoś kto na zmianie władzy traci kilkadziesiąt miliardów rocznie? Zwłaszcza jak jest z cywilizacji, która pozwala zabijać innych aby samemu przeżyć i ma ten przywilej zapisany w prawie.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Shinn(2016-03-06 10:03) Odpowiedz 23

  Hm, może znajdą Ewe Tylman ? :D

 • Janusz(2016-03-06 10:10) Odpowiedz 20

  Opony run flat

 • Zizi(2016-03-06 11:49) Odpowiedz 22

  Ta duda "patriota", jeździ NIEMIECKIM autem!!!, FUJ!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • seba(2016-03-06 11:21) Odpowiedz 10

  Czy takie samochody posiadają komputer sterujący praca podzespołów? I czy miał zainstalowany rejestrator parametrów ich pracy? Pytania zapewne retoryczne. Wszyscy koncentrują się na oponie a to mi wygląda na przejecie kontroli nad samochodem przez hakerów. Samochód posiadał z pewnością zdalną regulację ciśnienia powietrza w oponach. A więc nic prostszego.

 • tomek(2016-03-06 14:38) Odpowiedz 11

  pewnie za wolno jechali ciekawe czy zaplacili na bramkach za przejazd

 • teo meo(2016-03-06 15:02) Odpowiedz 03

  Kiedy będzie pomnik? Kto go poświęci? Czy będzie parking i sklepik z pamiątkami?

 • romet 1962(2016-03-07 15:30) Odpowiedz 00

  ...była goło-leć czy po polskich :drogach" jeżdzi polski samochód,autobus, motocykl,hulajnoga,traktor, nic

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama